Jak oszczędzać wodę – 16 porad

Znana prawda głosi, że bez wody nie ma życia. Pozbawieni tego życiodajnego płynu jesteśmy w stanie przetrwać tylko do kilku dni. Tymczasem woda płynąca z naszych kranów jest nie tylko cenna dla życia, ale coraz droższa dla kieszeni. Co roku wodociągi podnoszą nam opłaty za wodę. Zużywamy jej bardzo dużo, do kąpieli, picia, mycia różnych przedmiotów, prania, podlewania roślin w domu i w ogrodzie, itd. Zastanawiasz się, więc jak oszczędzać wodę? Pozwól, że poniżej przedstawię Ci garść praktycznych pora, które sprawią, że Twoje rachunki za wodę zmniejszą się. Zaoszczędzone pieniądze możesz przecież wykorzystać w inny sposób. Więc przestań przepłacać i zastosuj poniższe porady w praktyce. Sprawdź ile Tobie i Twojej rodzinie uda się w ten sposób zaoszczędzić w perspektywie miesiąca, roku, albo kilku lat.

Oto praktyczne rady, które pozwolą Ci zaoszczędzić na wodzie:

 1. Zamiast długich kąpieli w wannie bierz szybki prysznic – mamy dwie korzyści oszczędność wody oraz czasu.
 2. Jeśli masz ochotę na relaksującą kąpiel w wannie nie musisz nalewać całej wanny- wystarczy tylko w 1/3 wysokości wanny.
 3. Biorąc prysznic wyłączaj wodę gdy myjesz głowę lub namydlasz ciało.
 4. Myjąc zęby lub goląc się warto zakręcić kran.
 5. Do wypłukania zębów zamiast bieżącej wody przyda się woda nabrana w kubeczek.
 6. Gdy zamierzasz kupić pralkę czy zmywarkę zwróć uwagę na pobór wody przez to urządzenie i wybierz to, które pobiera jej najmniej.
 7. Gdy chcesz skorzystać ze zmywarki zrób to wtedy, gdy jest pełna. Włączanie dla trzech talerzy jest nieekonomiczne.
 8. Jeżeli zmywasz ręcznie płucz naczynia w zimnej wodzie.
 9. Uszczelnij krany i spłuczkę wody w toalecie. Wodę w zbiorniku w toalecie możemy zabarwić barwnikiem spożywczym. Jeśli za jakiś czas zabarwiona stróżka wody pojawi się nam w sedesie należy zadbać o uszczelnienie spłuczki najlepiej samemu ostatecznie wezwać hydraulika.
 10. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa i innych mrożonek – rozmrażaj jedzenie pozostawiając je na noc lub napełnij miskę gorącą wodą i pozostaw w niej mrożonki. Po 5-10 min zmień wodę na ciepłą.
 11. Czasami zamiast wylewać wodę można ją jeszcze raz do czegoś wykorzystać – np. po rozmrożeniu czegoś możemy wodą podlać kwiatki, czy użyć do wytarcia podłogi, luba nawet do spłukania toalety (wszystko zależy od tego do czego ją wcześniej wykorzystywaliśmy i jak bardzo jest brudna).
 12. Myjąc samochód używaj wody z wiadra zamiast z węża ogrodowego – można również wykorzystać wodę z odzysku do myci np. kołpaków.
 13. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety – zużyte chusteczki czy unicestwione owady i inne tego typu śmieci wyrzucaj do kosza nie do toalety.
 14. Staraj się używać więcej wody zimnej niż ciepłej. Przykładowo myjąc ręce możesz używać chłodnej wody, która jest znacznie tańsza.
 15. W miarę możliwości gotuj w malej ilości wody; na przykład gotując jedną torebkę ryżu nie musisz napełniać dużego garnka pod sam brzeg.
 16. Aby kontrolować zużycie wody i wydatki z nią związane warto zamontować w mieszkaniu wodomierz.

Ekologiczne aspekty gospodarowania wodą

pieniadze-lokata
freeimages.com

Zaoszczędzone kwoty mogą być znaczne i przynieść Ci dużą satysfakcję. Jednak na pewno masz świadomość, że oszczędzając wodę, nie tylko płacisz mniej. Pomagasz chronić także środowisko naturalne. Produkujesz mniej ścieków i ograniczasz w ten sposób zanieczyszczanie środowiska naturalnego.
Stosując się do tych rad możesz zobaczyć jak wiele uda Ci się zaoszczędzić. Woda nie jest tania a biorąc pod uwagę ostatnie upały nie możemy jej marnować. Oszczędzając nie tylko zachowasz więcej pieniędzy w budżecie domowym, ale i przysłużysz się środowisku. Połączysz ekologie z ekonomią. Pomyśl ile rzeczy możesz kupić za te pieniądze. Remont w domu, wakacje a nawet garderoba czy prezent dla kogoś bliskiego. Coś co sprawi radość. Oszczędzanie nie ograniczy Cię jakoś mocno. Nie odczujesz tego. Nie pozwól by Twoje środki wylewały się wraz z wodą.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *