oszczędzanie pieniedzy

Oszczędności w budżecie domowym

Obecnie praktycznie każdy z nas stara się w jakiś sposób oszczędzać. W końcu potrzebujemy pieniędzy do normalnego życia. A niestety, często tracimy je na pozornie niezbędnych rzeczach. Jak więc umiejętnie gospodarować takim domowym budżetem? Poznaj moje sposoby na ograniczenie zbędnych wydatków. Wkrótce poczujesz realny przyrost oszczędności w Twojej kieszeni.

Proste metody na oszczędzanie

Na początku skupmy się na elementach, które naprawdę są nam niezbędne do życia. Jednym z nich jest oczywiście woda. W końcu nie możemy przestać opłacać rachunków za wodę. Jednak mniejsze opłaty za wodę są możliwe. Zastanówmy się, więc, kiedy wykorzystujemy największe ilości takiej wody. Z pewnością jest to m.in. podczas mycia naczyń. To właśnie wtedy można stracić ogromne ilości takiej wody. Dlatego warto tutaj zainwestować w zmywarkę. Wbrew pozorom taka decyzja na dłuższą metę na pewno nam się opłaci. Obecnie nowoczesne zmywarki zużywają naprawdę znikome ilości wody. Dzięki temu szybko zauważymy, jak zmniejszają się nasze opłaty. A to pomoże nam sporo zaoszczędzić.

pieniadze-lokata
pixabay.com/pl

Woda butelkowana to kiepski pomysł?

Coraz częściej kupujemy wodę pitną w butelkach. Tymczasem inwestycje poczynione przez miasta ze środków UE sprawiły że woda z wodociągów również jest dobrej jakości. A to za butelkowaną płacimy sporo pieniędzy. W końcu taka woda z kranu jest po prostu znacznie tańsza. Jednak niewiele osób chce ją pić, bo może mieć gorszy smak lub kamień. Jednak nawet tutaj możemy postarać się o mniejsze opłaty za wodę. Zrezygnujmy, więc z kupowania napojów w butelkach. Zamiast tego możemy po prostu zakupić dzbanek filtrujący. To on doskonale przefiltruje nam wodę, którą mamy w swoich kranach. Dzięki temu zapłacimy za nią znacznie mniej.

Mniejsze opłaty za prąd

Możemy zastanowić się nad innymi elementami naszego życia, za które musimy płacić. Jednym z nich jest oczywiście światło. Nie możemy z niego rezygnować. Jednak pamiętajmy, aby koniecznie gasić światło w pomieszczeniach, w których obecnie nie przebywamy. Warto wyrobić sobie taki nawyk. Bo niestety bardzo często wiele osób o tym zapomina. Możemy również zakupić mniejsze lampki i ustawić je np. na biurku lub obok łóżka. Dzięki temu będziemy dokładnie oświetlać to miejsce, w którym obecnie się znajdujemy. A to pomoże nam w oszczędzaniu światła, co spowoduje po pewnym czasie mniejsze rachunki.

Tanie ogrzewanie

Rachunki za ciepło z roku na rok są coraz wyższe. Możesz skutecznie je obniżyć za pomocą prostych czynności. Na początek zastosuj metodę szybkiego wietrzenia pomieszczeń. Zamiast wietrzyć pokój przez długi czas wychładzając także ściany. Wietrz krótko, ale intensywnie otwierając okna i powodując krótki przeciąg. Nie zasłaniaj grzejników zasłonami i osłonami ozdobnymi. Niepotrzebnie tylko zmniejszysz przepływ ciepłego powietrza.
Gdy nie przebywasz w pomieszczeniu przez dłuższy czas, np. będąc w pracy – zmniejsz siłę grzania na zaworach regulacyjnych. Już na etapie projektowania i wykonywania warto wnętrza mieszkania warto zastosować wąskie parapety, aby nie zasłaniały od góry grzejników. Unikaj ogrzewania podłogowego, które marnotrawi ciepło grzejąc powierzchnię pod szafami, tapczanami, szafami i pozostałymi meblami w mieszkaniach.

Wyrabianie nawyku oszczędzania

Oczywiście oszczędzać możemy również na wiele, innych sposobów. Warto, więc skorzystać z tych metod. Możemy podejść do nich po prostu na spokojnie i powoli. Co tydzień wyrabiajmy sobie nowy nawyk lub inwestujmy w pewne rzeczy oraz sprzęty, które na dłuższą metę pomogą nam zaoszczędzić wodę, światło, prąd lub gaz. Dzięki temu na pewno nauczymy się po prostu oszczędzać. A gdy zaczną do nas przychodzić mniejsze rachunki, sporo na tym zyskamy np. pieniędzy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

4 komentarze do “Oszczędności w budżecie domowym”

  1. Najważniejsze jest wyrobienie odpowiedniego nawyku. Warto do tego zastosować metodę drobnych zmian, a nie zaczynać wszystkiego od razu. Wtedy mamy większą pewność, że uda się wykształcić właściwe zachowania 🙂

  2. Jeżeli ktoś z nas chce budować swoją stabilizację finansową, a także generować oszczędności, warto zacząć prowadzić budżet domowy, gdyż dzięki niemu jesteśmy w stanie kontrolować swoje wydatki i wyeliminować niektóre z nich.
    Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera, confronter.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *