woda w kranie oszczędzanie bateria

Jak zmniejszyć rachunki za wodę? Sprawdź!

Opłaty za zużycie wody i ścieków systematycznie rosną. Stanowiąc stały i znaczący koszt w budżetach domowych. Jednak są sprawdzone metody, które pozwalają zmniejszyć rachunki za wodę. Wiele z tych metod jest darmowych albo wiąże się z niewielkimi inwestycjami. Często wystarczy również zmienić nawyki finansowe, aby przestać tracić pieniądze wraz z odpływającymi ściekami.

Usprawnij i napraw instalacje

 • Spłuczki toaletowe mogą zużywać znacznie mniej wody. Pierwszą metodą jest odkręcenie guzika, zdjęcie pokrywy oraz obniżenie nieco pływaka zaworu. Ilość wody w spłuczce będzie nieco mniejsza i z każdym spłukaniem spadnie jej zużycie. Druga metoda to zakup wkładu z funkcją oszczędzania wody. Najczęstsze rozwiązania to min. stosowanie dwóch przycisków, o odpowiednio niższej oraz wyższej sile spłukiwania ilością wody (przycisk dwudzielny). Kolejne rozwiązanie producentów to jeden przycisk spłuczki toaletowej, z ilością wody do spłukiwania zależną od siły jego naciśnięcia. Trzecia znana mi opcja, to możliwość dwukrotnego energicznego wciśnięcia przycisku spłuczki, powodującego szybkie zahamowanie nadmiaru spływającej wody (funkcja STOP).
 • Zdarza się, że spłuczki przeciekają. Uszczelka może być zabrudzona albo sparciała. Czasami wystarczy odkręcić spłuczkę, wyczyścić ją i posmarować wazeliną techniczną, aby odzyskać szczelność. Jeżeli uszczelka sparciała albo zbyt mocno zmieniła kształt wymień ją. Dziennie może w ten sposób wyciekać nawet 40 l. Co rocznie daje 14600 litrów wody.
 • Aby naprawić nieszczelny kran, wystarczy nowa uszczelka albo zawór za kilka złotych. Kapiąca z niego woda może oznaczać stratę nawet 20 litrów dziennie oraz ok. 7300 l wody rocznie.

Zainwestuj w rozwiązania wodooszczędne

 • Perlator to pewnego rodzaju nakładka na baterie. Napowietrza wypływającą wodę, dając efekt większego ciśnienia wraz ze spadkiem jej zużycia. Oszczędności rzeczywiste po zamontowaniu perlatorów, wynoszą zwykle ok. 20% do 40% wody, w zależności od sposobu użytkowania.

  wanna czy prysznic jest oszczędniejszy
  freeimages.com
 • Jeżeli jesteś na etapie wyboru pomiędzy kabiną prysznicową a wanną do łazienki, pamiętaj pierwsza opcja jest o wiele tańsza. Koszt zakupu również może być niższy, jeżeli wybierzesz prostą wersie kabiny. Wiele osób kupuje drogie prysznice z dziesiątkami funkcji (masażery, radio, telefon), później zwyczajnie z niech nie korzysta. To pieniądze wyrzucone w błoto.

Oszczędzanie wody w domu jest proste

Jak widzisz metod na efektywne wykorzystanie oraz oszczędzanie wody w domu jest bardzo dużo. Nie są trudne do wdrożenia. Wystarczy odrobina samodyscypliny oraz zdrowego rozsądku, aby zaoszczędzić naprawdę duże pieniądze na zużyciu wody i odprowadzanych ścieków. Jakie są Twoje metody na oszczędzanie wody? Zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

3 komentarze do “Jak zmniejszyć rachunki za wodę? Sprawdź!”

 1. Zmniejszenie zużycia wody to nie tylko ekologia, ale przede wszystkim niższe rachunki.
  Sam prowadząc stronę o modzie, stylu i ubiorze, staram się propagować rozsądek i oszczędność. Wybierając produkty dobrej jakości możesz użytkować o wiele dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *