PZU przejmuje Alior Bank

Jest zgoda na przejęcie udziałów Alior Bank przez spółkę PZU. O swojej decyzji poinformował oficjalnie urząd antymonopolowy. Swą decyzję uzasadnia tym, że koncentracja spółki nie wywinduje negatywnych wpływów na sytuacje konsumentów oraz konkurencyjne spółki. UOKiK informuje, że po analizie transakcji wzięto pod uwagę jak wpłynie ona na krajowy rynek funduszy inwestycyjnych otwartych i jak będzie wyglądało zarządzanie nimi a także polski rynek ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń majątkowych (uwzględniając alternatywnie przyjęte rynki w wąskim ujęciu produktowym, obejmujące poszczególne grupy ryzyk, np. ubezpieczenia komunikacyjne), oraz krajowy rynek usług bancassurance, które polegają na dystrybucji produktów ubezpieczeniowych za pośrednictwem banków.

Powstanie bankowy gigant

Z końcem maja bieżącego roku PZU podpisał umowę przedwstępną na zakup 25 proc. akcji Alior Banku za 1,6 mld zł. PZU twierdził, że chce konsolidować sektor bankowy i utworzyć bank, który znajdzie się w piątce największych w Polsce banków ze względu na wielkość aktywów. W połowie lipca prezes spółki Andrzej Klesyk powiedział, że PZU chce brać udział w konsolidacji polskiego sektora bankowego i stworzyć podmiot z elity bankowej. W tym celu powinien przejąć do czterech mniejszych banków. Banki zajmujące w rankingu miejsca poniżej szóstego nie mają szans na rynku. Jedyna opcją na rozwój jest konsolidacja po kilka spółek w jedną bo pojedyncze nie będą w stanie przetrwać przy obecnych wysokich wymaganiach biznesowych. Duża spółka ma większą moc niż pomniejsze jednostki.

Ciekawa jest sytuacja klientów Aliora, choć opinie o banku są różne, wielu ma w nim konta i nie wie jeszcze na jakich zasadach będą prowadzone w przyszłości.

Fot: aliorbank.pl
Fot: aliorbank.pl

PZU wkracza na kolejny rynek

Grupa PZU to jedna z największych instytucji finansowych w naszym kraju. Odgrywa dużą role także w Europie Środkowo-Wschodniej. Pomijając działalność w branży ubezpieczeń Grupa PZU zarządza otwartym funduszem emerytalnym i funduszami inwestycyjnymi oraz programami oszczędnościowymi. W 2013 r. PZU odnotowało zarobek rzędu 3,3 mld zł i zysk 3 mld zł w 2014. r. 35 procent akcji PZU ma we władaniu Skarb Państwa.
Alior Bank prowadzi działalność w Polsce od 2008 r., a od grudnia 2012 r. jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Kupowane przez PZU udziały należą do głównego udziałowca Alior Banku, spółki pod kontrolą włoskiego holdingu Carlo Tassara. Ponad 62 proc. akcji należy do małych akcjonariuszy. W zeszłym roku zysk netto banku wyniósł ponad 322 mln zł, a aktywa ponad 30 mld zł. Na koniec marca 2015 r. z usług Grupy Alior Banku korzystało aż 2,94 mln klientów.

Fot: logo pzu.pl
Fot: logo pzu.pl

Czy przejęcie jest konieczne?

Moim zdaniem przejęcie jest decyzją polityczną. Nie jest żadną tajemnicą, że PZU realizuje państwową strategię. Obecnie jej celem jest przeniesienie jak największej części aktywów sektora bankowego w polskie ręce.
Do tego obecna wycena Alior Banku jest zbyt wysoka. Wkrótce akcje banków zdyskontują kolejne decyzje polityczne, obciążające sektor bankowy w Polsce. Choćby idiotyczny pomysł przewalutowania kredytów frankowych albo nakładania na banki kolejnych podatków. Do tego dochodzi wyższa składka na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nic dziwnego więc że inwestorzy posiadający Alior Bank chętnie zgodzili się na sprzedaż jego aktywów po zawyżonej cenie grupie PZU.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *