nawyki finansowe portfel oszczędzanie banki

Złe nawyki finansowe możemy zmienić

Ktoś mądry kiedyś powiedział, że wszyscy ludzie posiadają pewną cechę, która może czynić ich lepszymi albo nawet zniszczyć. Chodzi o cechę charakteru, jaką są nawyki, również te dotyczące finansów osobistych. Nie pomogą tutaj wymówki polegające na braku wiedzy z zakresu ekonomii albo o zbyt niskich zarobkach.

Ponieważ każdy nawyk możesz zmienić, jeżeli tylko uświadomisz sobie taką potrzebę. W kwestii zarządzania pieniędzmi wiesz, że oszczędzanie jest potrzebne, że warto ograniczać nadmierne wydatki i nie trwonić pieniędzy. Tymczasem coś zawsze przeszkadza Ci w realizacji pozytywnych celów finansowych. Są to nawyki składające się z pojedynczych czynności, które wykonujesz praktycznie codziennie.

Zmiany są konieczne

pixabay.com

Spójrzmy prawdzie w oczy. Nikt z nas nie rodzi się genialnym finansistą. O tym jak zarabiamy, wydajemy inwestujemy oraz oszczędzamy pieniądze decydują różne czynniki. Najczęściej są to wiedza wyniesiona z domu rodzinnego, wykształcenie oraz informacje i doświadczenia, jakie zbieramy w życiu. Sam analizując konto w NEST Banku stwierdziłem, że czas nie muszę już ponosić opłat i otworzyłem tam rachunek osobisty.

Co więcej w życiu każdego człowieka są sytuacje w których ma zarówno duże nadwyżki finansowe, jak też niedobory gotówki w portfelu. Spowodowane zarówno pracą, inwestowaniem, jak też zdarzeniami losowymi. Dlatego konieczna jest zmiana sposobu myślenia o pieniądzach. Tak, aby stały się środkiem do realizacji celów, osiągnięcia finansowej stabilizacji i bezpieczeństwa. Zaś przestały być tylko narzędziem do kupowania kolejnych niepotrzebnych dóbr, które chcą Ci sprzedać marketingowcy.

Zdefiniuj swoje cele

Aby osiągnąć cel i znaleźć na to motywacje konieczne jest oczywiście najpierw jego wyznaczenie. Celem może być np. odłożenie środków, aby stworzyć finansową poduszkę bezpieczeństwa albo na inwestycje we własny biznes. Wykształcenie dobrych nawyków finansowych o wiele szybciej i skuteczniej doprowadzi Cię do wyznaczonego celu. Być może obecnie w kwestii pieniędzy zmagasz się z długami lub ledwo wystarcza Ci środków do kolejnej wypłaty. Zaś na samą myśl o oszczędzaniu pojawia się nerwowość i niepokój. To wina złych nawyków, które czas jest zmienić.

Naucz siebie i innych oszczędzać

nawyki finansowe portfel oszczędzanie banki
imagesfotostock.com

Pieniądze nie spadają z nieba, większość z nas musi je zarobić. Powszechne jest przekonanie, że aby zacząć oszczędzać trzeba zarabiać naprawdę wysokie kwoty w skali miesiąca albo roku. To zwykła bzdura, ponieważ każdy, kto zarabia nawet minimalną krajową jest w stanie systematycznie odkładać pieniądze. Wystarczy tylko ograniczyć nadmierne wydawanie pieniędzy na rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne. Większy telewizor, drogi samochód albo nowsze sprzęty AGD nie uczynią Twojego życia lepszym. To tylko gadżety, które chcą Ci wcisnąć sprzedawcy i wmówić, że te obecnie posiadane są gorsze.

Myśl samodzielnie

Opinie znajomych, sąsiadów albo telemarketerów wcale nie muszą być najlepszymi. Jeżeli poczytasz informacje na dany temat z wielu źródeł będziesz miał lepszy pogląd na sytuację. Wystawne życie na pokaz okupione dużymi kredytami do spłacenia wcale nie jest tak fajne jak wygląda z zewnątrz. Myśląc samodzielnie znajdziesz o wiele lepsze rozwiązania problemów. Jeżeli już chcesz się wzorować to na ludziach, którzy samodzielnie osiągnęli sukces. Stali niezależni i wolni finansowo. Dzielą się tą wiedzą nieodpłatnie i nie próbują zarabiać na szkoleniach udając guru. Pamiętaj, że szczęście sprzyja tym, którzy odważnie sięgają po swoje marzenia. Osiągają sukces nie tylko dzięki przypadkowi ale przede wszystkim łącząc motywację z codzienną, ciężką pracą.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

5 komentarzy do “Złe nawyki finansowe możemy zmienić”

  1. Polecam stosowanie hipnozy, która może wyrobić w nas bardzo silne i pozytywne nawyki na poziomie podświadomym.

  2. Ja polecam zdrowy rozsądek wbrew społeczeństwu konsumpcyjnemu, które chcą nam stworzyć koncerny.

  3. Mieszkam w Warszawie i zauważyłem, że wielu młodych ludzi to pozerzy, żyjący na pokaz na kredytach. Bez oszczędności ci ludzie kończą w gigantycznych tarapatach finansowych.

  4. Sam nie raz się złapałem na sztuczkach marketingowców. Zawsze warto sobie odpowiedzieć na pytanie: wydanie 300 zł miesięcznie na głupoty i zbędne rzeczy to nic wielkiego – ale w skali roku ta kwota szybko rośnie do 3600 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *