Wybrać wakacje w Polsce czy za granicą?

Jest gorąco a sezon urlopowy w pełni. Już zaczynasz planować wypoczynek wczasowy i pojawia się zadawane, co roku pytanie. Lepiej wybrać wakacje w Polsce czy za granicą? Pozwól, że przedstawię Ci argumenty za i przeciw obydwu opcją. Nikt w obecnych czasach nie chce rujnować wyjazdem wakacyjnym domowego budżetu. Więc oprócz kwestii organizacyjnych oraz bezpieczeństwa, porównam koszty wypoczynku w kraju oraz poza naszymi granicami. Prowadzę blog finansowy, więc podpowiem jak zaplanować tanie i bezpieczne jednocześnie wczasy. Takie, w których wraz z rodziną nie będziesz myślał/-a o problemach, lecz skupisz się na zasłużonym wypoczynku.

Wakacje w Polsce

oszczędzanie pieniedzy
pixabay.com/pl

Uchodzą za mniej prestiżowe od wczasów za granicą. Jednak niosą za sobą zwykle mniejsze ryzyko w kwestii bezpieczeństwa. W Polsce nie mają jeszcze miejsca zamachy terrorystyczne i napady na bezbronne osoby, na taką skalę, jaka jest widoczna obecnie w Europie zachodniej. Znamy język, siłę waluty i wiele miejsc wartych odwiedzenia. Trudniej jest nas oszukać w kraju, tak jak ma to miejsce poza granicami. Gdzie nagminne jest zawyżanie stawek przez taksówkarzy, lokale gastronomiczne oraz przewodników. Kilka dnia wypoczynku w Polsce to koszt ok. 1000 zł dla dwóch osób i dziecka, jeżeli nie przesadzisz w wydatkami 😉

Wypoczynek za granicą

Atak terrorystyczny w Paryżu. Próba zamachu stanu w Turcji – 312 zabitych. Polka zabita maczetą w Niemczech. Zamieszki w Tunezji. Media co chwilę relacjonują nam jak naprawdę wygląda sytuacja na świecie. Kraje, które do niedawna uchodziły za bezpieczne i przyjazne dla turystów, stały się miejscami poważnego ryzyka. Przyczyn jest wiele, ale duży wkład mają w tym imigranci, którzy przybyli do Europy wraz z uchodźcami islamskimi z Afryki. Nikt z nas nie chce podczas wakacyjnego wypoczynku martwić się bezpieczeństwem swojej rodziny. Tym bardziej, że wyjeżdżając razem z bliskimi, jesteśmy odpowiedzialni za własne dzieci. Wypoczywając za granicą musimy liczyć się z wyższymi kosztami przejazdu, zakwaterowania oraz żywności. Za granicą więcej zapłacisz za operacje bankowe, takie jak przewalutowania podczas wypłat z bankomatów albo płatności kartą.

Wczasy w Polsce czy za granicą?

Wakacje w Polsce mogą być lepszym rozwiązaniem od wczasów za granicą. Jest o wiele bezpieczniej niż poza granicami. Wypoczniesz z rodziną bezpieczniej, nie narażając najbliższych Ci osób. Tańszy będzie nocleg oraz koszty przejazdu. Odpadają również astronomiczne koszty leczenia za granicą, których nie obejmuje w wystarczającej formie większość polis ubezpieczeniowych. Dołączanych standardowo do wycieczek sprzedawanych w biurach podróży.
Za wyborem Polski jako miejsca wypoczynku przemawia również różnorodność krajobrazowa naszego kraju. Mamy góry, morze, lasy, jeziora. Wiele lokalnych atrakcji turystycznych, jakich próżno jest szukać w krajach zagranicznych. Które kuszą często tylko cieplejszym morzem i gorącym klimatem.

wakacje w polsce albo ze granicą jak wybrać
canstockphoto.pl
Tańszy dojazd na wczasy

Jeżeli posiadasz własny samochód zasilany gazem LPG, albo z silnikiem Diesla, dojazd do miejsca wypoczynku może być o wiele tańszy. W porównaniu do osób z autami zasilanymi benzyną. Choć koszty podróży są istotne, to wybór wakacji w Polsce może je dodatkowo ograniczyć. Zwłaszcza dla osób, mieszkających w pobliżu ośrodków wypoczynkowych. Koszt przejazdu dodatkowo podwyższają płatne odcinki autostrady. Jednak istnieje możliwość przejazdu lokalnymi drogami, bez opłat. Choć podróż będzie nieco dłuższa to możesz zaoszczędzić w ten sposób pieniądze na przejazdach w dwie strony. Inną opcją może być przejazd autokarem. W kraju, tanie przejazdy oferuje min. Polski Bus. Jeżeli kupisz bilet z dużym wyprzedzeniem, cena przejazdu będzie o wiele niższa.

Wybór terminu wyjazdu i zakwaterowania

Wypoczynek w mniej obleganych miesiącach będzie dużo tańszy, niż ten w szczycie ruchu turystycznego. Wybierając się nad polskie morze w czerwcu albo wrześniu możesz zapłacić nawet 50% mniej niż w miesiącach takich jak lipiec i sierpień. Nie tylko ceny noclegów będą niższe. Również wybór wolnych miejsc do zakwaterowania będzie większy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

4 komentarze do “Wybrać wakacje w Polsce czy za granicą?”

  1. My często spędzaliśmy wakacje, czy weekendy w Polskich górach, ale od pewnego czasu jest tam zbyt tłoczno. Odkryliśmy super miejsce, węgierskie miasto Eger. Świetne termy, przepiękne krajobrazy i zabytki, no i przepyszne winko z kultową „byczą krwią”, które degustowaliśmy w słynnej Dolinie Pięknych Kobiet. Wierzcie mi, można tam się naprawdę zresetować.

  2. Czasami się zastanawiam dlaczego wiele osób wybiera urlop zagraniczny. Owszem, większość odpowie, że może być taniej i klimat mniej kapryśny. Ale w Polsce jest wiele pięknych miejsc, o których pojęcia nie mamy i gdzie można spędzić fantastyczne wakacje lube urlop. Dla mnie Polska na plus, ponieważ i o tym piszesz również powyżej, to kwestia bezpieczeństwa i kosztu takiego wypoczynku. A poza tym wszędzie bliżej i zawsze się dogadam bez stresu. Pozdrawiam!

  3. Bardzo ciekawy artykuł, zgadzam się z Tobą we wszystkich tych kwestiach. Ja jestem zwolennikiem wypoczynku w Polsce. Niedawno byłem z całą rodziną na wakacjach w Borach Tucholskich w miejscowości Tleń. Naprawdę polecam to miejsce ze względu na piękne okoliczne lasy i rzekę Wdę. Można zaoszczędzić trochę pieniędzy a wypoczynek jak w Chorwacji. Polecam również ośrodek „Perła Borów” – pyszne jedzenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *