Darmowe konto bankowe – gdzie?

Wielu klientów poszczególnych banków bardzo często zastanawia się, czy istnieje możliwość prowadzenia konta bankowego bez żadnych opłat. Otóż jak się okazuje oferty banków na rynku mogą się między sobą istotnie różnić. Zdaniem ekspertów jednak należy pamiętać, że konto bankowe bez opłat bardzo często zawiera w sobie inne koszty. Są to prowizje, o których klienci bardzo często zapominają zakładając konto bankowe.

Otóż wiele banków oferuje swoim klientom darmowe prowadzenia konta pod pewnymi warunkami. Najczęściej są tak opracowane, aby ich spełnienie nie było zbyt trudne. Przeanalizowałem oferty kilkunastu banków w Polsce tworząc ten wpis. Między innymi mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Raiffeisen Polbank, PKO BP, Alior Bank.

Warunek płatności kartą

Jednym z najczęściej spotykanych warunków jest konieczność dokonywania transakcji gotówkowych z karty na konkretnie ustaloną kwotę. O ile jest to w miarę mała kwota nie będzie z tym większych problemów. Niestety dla osób, które zakładają konto tylko w celu przelewania na nie środków, może okazać się to problemem. Liberalny w tym względzie jest Bank Millenium, który wymaga zaledwie jednej transakcji kartą miesięcznie. Bank BPH z kolei wymaga 4 płatności kartą debetową wydaną standardowo do konta osobistego. Nieco gorzej mają klienci ING Banku Śląskiego, którzy muszą wydać plastikiem min. 300 zł aby zostać zwolnionymi z prowizji za użytkowanie „debetówki”. Jednak istnieje wyjście z tej sytuacji. W praktycznie w każdym banku kartę można zamknąć, aby opłata nie została naliczona.

Przelew wynagrodzenia na konto

pixabay.com
pixabay.com

Niektóre z banków dają nam możliwość bezpłatnego prowadzenia konta pod warunkiem otrzymywania przelewów; w każdym miesiącu na to konto w określonej przez bank wysokości. Dla niektórych klientów zatrudnionych na stałe nie jest to problem. Podczas gdy dla innych wysoka kwota określona przez bank jest powodem do konieczności płacenia za utrzymywanie konta. Przykładowo w Banku Millennium dla Konta 360 stopni musisz zapewnić wpływ kwoty min. 1000 zł miesięcznie na ROR. Nie musi być to wynagrodzenie, lecz suma pieniędzy, jaka zasili Twój rachunek. Takiego wymogu nie mają obecnie np. mBank, ING Bank Śląski oraz Bank SMART.

Koszty wypłat gotówki z bankomatów

Chcąc prowadzić zupełnie darmowe konto internetowe w konkretnym banku należy przez jego założeniem sprawdzić kolejną rzecz. Czy bank daje nam możliwość bezpłatnego wybierania gotówki z innych bankomatów w całym kraju? Często, bowiem okazuje się, że bezpłatne konto nie obejmuje właśnie bezpłatnego pobierania środków pieniężnych z innych bankomatów. Darmowa sieć wszystkich bankomatów w całej Polsce jest obecnie dostępna dla posiadaczy eKonta Plus w mBanku, Smart Konta w Banku SMART, rachunku w Millennium oraz Wymarzonego konta osobistego w Raiffeisen Polbanku.

konto bankowe darmowe karta
pixabay.com
Płatne przelewy internetowe

Niektóre z banków życzą sobie także za przelewy internetowe. Jest to na szczęście coraz rzadziej spotykana prowizja. Gdyż koszty dla banku ze strony klientów, którzy samodzielnie wykonują operacje są znikome. Nie muszą zatrudniać do tego celu pracowników w oddziałach. Wystarczy wydajny system elektroniczny, aby klienci banku sami przelewali środki. Jest to już obecnie standardowa opcja w większości banków działających w Polsce.

W pełni darmowe konto bankowe?

Jak więc widzimy nie zawsze bezpłatne prowadzenie konta całkowicie nic nas nie kosztuje. Bardzo często, bowiem w takich przypadkach musimy pokrywać koszty prowadzenia konta, bądź też wypłaty gotówki z innych bankomatów. Jednak jak widać większości naliczanych prowizji można uniknąć. Z całą pewnością warto przed wyborem banku, w którym zamierzamy założyć konto dokładnie sprawdzić jego ofertę. Porównujmy oferty, co najmniej kilkunastu banków na rynku i wybierajmy te najbardziej dla nas korzystne. Pamiętajmy jednak, że bezpłatne prowadzenie konta bankowego w niektórych bankach jest jak najbardziej możliwe. Zwłaszcza, gdy warunki „bezpłatności” są proste do spełniania.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

2 komentarze do “Darmowe konto bankowe – gdzie?”

  1. Jestem obecnie w tmobile usługi bankowe dawne super darmowe konto alior sync teraz obecnie są opłaty za korzystanie z konta, myślę o przejściu do innego banku.

  2. Z pełni darmowego konta korzystam od wielu lat w mBanku, tyle że nie mam do niego karty bo tak ponosiłbym opłatę za kartę. Dodatkowo mam konto w BZ WBK i to konto miałem w pełni darmowe, ale do czasu kiedy przyszły te dodatkowe opłaty bankowe w ostatnim czasie. Doszła mi więc opłata miesięczna za kartę w wysokości 7 zł oraz dodatkowe 0,50 za każdą weryfikację przelewu ale powyżej 5 w miesiącu. Ale i na to jest sposób bo jeśli co miesiąc płacimy jakieś stałe rachunki czy faktury to te możemy sobie dodać do odbiorców zaufanych i za nie będziemy płacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *