spadki kryzys notowania bessa finanse

Sposoby na kryzys wywołany koronawirusem

Kryzysy gospodarcze przychodzą najczęściej dość niespodziewanie. Zaskakując wielu z nas, również część ekonomistów. To ciężki okres dla wielu ludzi i całych przedsiębiorstw. Z powodu przestojów w firmach, zwolnień, kwarantanny i wprowadzanych zakazów. Czytelnicy strony pytają, jak przetrwać w spokoju koronawirusową pandemię? Przedstawię, zatem sposoby na obecny kryzys. Zawierające moje przemyślenia i metody, zabezpieczania swojego zdrowia, finansów i innych zasobów.

Zachowaj spokój i myśl racjonalnie

Pierwsza i najważniejsza zasada, to zachowanie spokoju. Nie dajmy się ponosić emocjom i myślmy racjonalnie. Podejmując decyzje po chłodnej kalkulacji. To najlepszy sposób na kryzys wywołany koronawirusem. Pamiętajmy, że epidemia to nie koniec świata. Gospodarka w dłuższej perspektywie czasu powróci do „normalności”. Choć część firm może upaść i wielu ludzi straci pracę. Po każdej recesji przychodzi ożywienie gospodarcze. Powstają nowe firmy i miejsca pracy.

biznes praca firma biuro
pexels.com

Zadbaj o poduszkę finansową

W niepewnych czasach, gotówka, czyli płynność jest „królem”. Co było widoczne w czasie ostatniej, marcowej paniki. Gdy inwestorzy chcąc posiadać kapitał dający płynność, wyprzedawali nawet kontrakty terminowe na złoto. Jeżeli korzystasz z wcześniejszych porad na tej stronie, to zbudowałeś/aś poduszkę finansową. Rozumianą jako oszczędności, które pozwalają przetrwać, co najmniej kilka miesięcy, w przypadku utraty źródła dochodów. To dziś możesz spać spokojnie. Jeżeli jeszcze nie masz oszczędności, to czas to nadrobić. Zwłaszcza, jeżeli masz pracę lub inne źródło dochodów. Nie przejadaj oszczędności, lecz zadbaj o zbudowanie poduszki finansowej.

Rozsądne zapasy

Niepewne czasy wymagają od nas podjęcia działań, które zabezpieczają teraźniejsze i przyszłe potrzeby. Zrobienie rozsądnej ilości zapasów, to sprawdzony sposób na kryzys wywołany koronawirusem. Dzięki temu nie musisz codziennie chodzić do sklepu. Narażając siebie i innych na zachorowanie i uszczerbek na zdrowiu. Zgromadź zapas produktów żywnościowych, o długim terminie przydatności do spożycia. Butelkowaną wodę i środki higieny osobistej.

Czy wypłacać pieniądze z banku?

Moim zdaniem nie ma na razie podstaw, aby obawiać się o polski system bankowy. Choć warto zawsze posiadać pewną kwotę oszczędności w gotówce. Na wypadek awarii systemu, zablokowania rachunku i innych zdarzeń losowych. Środki do równowartości 100 tys. euro w jednym banku, są gwarantowane przez BFG. Na co dzień rekomenduję jednak używanie karty płatniczej. Pozwalającej ograniczyć ryzyko przeniesienia koronawirusa na banknotach. Dokonując płatności zbliżeniowo (aktualnie do limitu 100zł), nie musisz dotykać fizycznie przycisków.

pixabay.com

Bezpieczeństwo i higiena

W czasach pandemii, częste mycie rąk jest koniecznością. Tak jak zachowanie odstępu (ok. 2 metrów), od innych ludzi w kolejkach, sklepach, urzędach, miejscach pracy. Własne rękawiczki to podstawa, gdyż zaczyna brakować w wielu miejscach jednorazowych. Jeżeli nie musisz wychodzić z domu, to ogranicz przebywanie na ulicach i miejscach, gdzie znajdują się inni ludzie. Dezynfekuj przynajmniej raz w tygodniu lodówkę. Pamiętaj, że koronawirus utrzymuje się zwykle do kilku godzin, na różnych powierzchniach.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Jeden komentarz do “Sposoby na kryzys wywołany koronawirusem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *