żywność spożywka zakupy oszczędzanie pomidory

Oszczędzanie na jedzeniu – sprawdzone porady

Czy zastanawiałeś się kiedyś drogi Czytelniku jak dużo marnujemy jedzenia? Ile produktów ląduje w koszu? Powodem tego jest nieumiejętne kupowanie na promocjach. Czy jeśli dana rzecz jest w promocji to automatycznie oznacza, że musisz kupić jej więcej? Czy za każdym razem sprawdzasz termin przydatności do spożycia?

Stop marnotrawieniu żywności

Niejednokrotnie zdarzyło Ci się wyrzucić z lodówki przeterminowany jogurt czy czerstwe pieczywo. To niestety zmarnotrawienie jedzenia, a co za tym idzie wyrzucenie pieniędzy w przysłowiowe błoto. Na kupowaniu żywności da się oszczędzić, ale należy to robić mądrze. Oszczędności nie gwarantuje dziesięć serków wiejskich, po 1,99 złotych, kupionych tylko, dlatego, że wcześniej kosztowały 2,49 złotych. Poniżej znajdziecie moje rady, dotyczące oszczędzania na jedzeniu. Nie każe Ci głodować, ale też nie powiem, że zaoszczędzisz fortunę. Do tego tematu trzeba podejść przede wszystkim z rozsądkiem.

Nie daj się zwieść super ofertom

To, że dany produkt ma mocno obniżoną cenę, dzieję się najczęściej z powodu zbliżającego się terminu ważności. Sklepy potrafią też zastosować nieuczciwy ruch i przeprawiać nadruk z terminem na inny. Jednakże właśnie kończący się termin, powoduje dużą przecenę. A termin nie kończy się zazwyczaj w pojedynczych produktach, a całej partii. Na przecenie ląduje, więc na przykład dwadzieścia jogurtów. Sklep ustala przecenę z 2,99 zł na 0,99 zł. Jogurt jest do kupienia za jedną trzecią ceny. Co robi potencjalny kupujący? Bierze dwa, trzy lub pięć, bo są tanie. Nie są one potrzebne i leżą w lodówce. A potem stwierdzasz, że jogurty są przeterminowane i je wyrzucasz. Jeśli kupiłbyś jeden jogurt, wydałbyś niepotrzebnie tylko 99 groszy. Kupując trzy sztuki wydałeś 2,97 zł, czyli niespełna cenę jogurtu z dłuższym terminem ważności, który nie byłby na drugi dzień do wyrzucenia.

Jak kupować rozsądnie?

  • Po pierwsze trzymaj się listy zakupów – to klucz by nie kupić sterty niepotrzebnych rzeczy. Nie kupisz czegoś, co akurat zobaczysz tylko to, co Ci się kończy. Istotnym plusem tej rady jest to, że przede wszystkim nie zapomnisz niczego, co miałeś kupić.
  • Dokładnie sprawdzaj co jest Ci potrzebne. Ledwo zaczęta butelka ketchupu nie jest powodem, dla którego należy kupić następną.
  • Gotuj rozsądnie – staraj się maksymalnie wykorzystywać to, co masz w lodówce.
  • W Internecie znajdziesz wiele przepisów na dania, które nie tylko wychodzą ekonomicznie, ale też urozmaicisz dietę całej swojej rodziny.

Na jedzeniu możesz oszczędzić naprawdę sporo pieniędzy, jeśli nie będziesz go marnotrawił. Nie warto dawać się zwieść promocjom, bo rzadko, kiedy są one naprawdę dla nas korzystne. Oszczędzisz również na kupowaniu większych opakowań i produktów, nie reklamowanych marek. Nie prawdą jest, że tylko reklamowane produkty są dobrej jakości. Często bywa odwrotnie a produkt tańszy okazuje się świetny.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

2 komentarze do “Oszczędzanie na jedzeniu – sprawdzone porady”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *