Jak płacić mniej za leki – Porady

Rosnące ceny leków sprawiają, że ten wydatek stanowi dla wielu osób dość znaczną część domowego budżetu. Wydatki na lekarstwa mocno obciążają zwłaszcza osoby przewlekle chore, rencistów i emerytów. Niskie realne zarobki w Polsce sprawiają ze coraz więcej osób w Polsce zastanawia się jak płacić mniej za leki? Okazuje się, że lekarstwa mogą być tańsze a Ty możesz wydawać mniejsze kwoty w aptekach.

Zacznij od profilaktyki

oszczedzanie na lekach
Flickr.com

W większości przypadków leczymy obecnie choroby cywilizacyjne, których mogliśmy uniknąć. Wdrążając zdrowy tryb życia da się uniknąć albo ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia takich chorób jak choćby cukrzyca, miażdżyca, większość nowotworów, nadciśnienie tętnicze, otyłość, itp. Możesz zaoszczędzone pieniądze umieścić w banku lub rozdysponować w inny sposób, zamiast przeznaczać je tylko na lekarstwa.

Wiem że nie jest łatwo zmienić się w osobę żyjącą zdrowo z dnia na dzień. Zwłaszcza jeżeli do tej pory było się kanapowcem pijącym piwo albo objadającą się słodyczami miłośniczką telenowel. Jednak uwierz mi, że warto. Rzucając palenie i przestając spożywać alkohol zaoszczędzisz całkiem duże pieniądze. Twój stan zdrowia dość wyraźnie się poprawi, poczujesz się lepiej, świadomie kontrolując swoje życie. Mniej stresu, dłuższy sen i więcej relaksu, na co dzień zaprocentują dłuższym i bardziej udanym życiem z doskonałym samopoczuciem.
Spokój psychiczny również jest istotny. Nie daj sobie wmówić ze musisz mieć wszystko, co serwują Ci marketingowcy w TV. Życie oparte na konsumpcji i wyścigu szczurów tak naprawdę nie jest szczęśliwe, przypłacisz je tylko nerwicą i wrzodami żołądka. Tak naprawdę 99 procent dóbr materialnych, które być może pożądasz nie jest Ci potrzebnych do szczęścia. Zdrowsza dieta, czyli owoce i warzywa zamiast tłustych potraw i fast-foodów pozwolą Ci uniknąć miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia i dziesiątek innych chorób cywilizacyjnych. Jeśli już jesteś chory/-a to zmiana stylu życia również przyniesie Ci korzyści. Objawy choroby będą najczęściej łagodniejsze, na tyle że przestaną Ci przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.

mniejsze rachunki za leki
Freeimages.com

Nie daj się naciągnąć

Spoglądasz na receptę, a tam znów drogie leki? Rachunek w aptece jest bardzo wysoki? Niestety koncerny farmaceutyczne promują leki i suplementy diety, które przynoszą im największe zyski. Przedstawiciele handlowi namawiają lekarzy do zapisywania pacjentom konkretnych lekarstw. Doktor za odpowiednio dużą ilość wypisanych recept ze środkami promowanymi przez koncern farmaceutyczny dostaje łapówkę. W formie drogich prezentów, wycieczki zagranicznej, wyjazdu pod pretekstem szkolenia itp. Podobne „prezenty” otrzymują farmaceuci w aptekach za określoną wartość sprzedaży leku. Miej to na uwadze realizując receptę.

Jak płacić mniej za leki?

  • Możesz poprosić lekarza o przepisanie tańszych zamienników, które działają tak samo jak lek oryginalny. Jeżeli doktor jest uparty i próbuje wcisnąć Ci drogie lekarstwa, możesz skorzystać z wiedzy farmaceuty. Czasami lekarz próbuje zachwalać jakiś lek jako nowy i innowacyjny. Mogą to być zwykle triki marketingowe mające na celu zwiększenie sprzedaży medykamentu.
  • Będąc już z receptą w aptece zapytaj sprzedawcę o dostępność tańszych zamienników leków oryginalnych. Jeżeli aptekarz/aptekarka twierdzi ze takie nie istnieją, być może chce wcisnąć Ci drogi lek, aby zrealizować wymagany plan sprzedaży.
  • Kolejny sposób to ulgi dla określonych grup społecznych. Takie jak karta seniora, która pozwala na kupowanie lęków po niższych cenach w stosunku do standardowych.

Są to darmowe i skuteczne rozwiązania, które pozwalają płacić mniej za leki. Jakie Ty znasz metody na obniżenie kosztów lekarstw?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Jeden komentarz do “Jak płacić mniej za leki – Porady”

  1. Nie zapominajmy o podstawach profilaktyki. Czyli zdrowsza codzienna dieta, więcej ruchu i regularne badania okresowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *