Zdolność kredytowa – co to jest?

Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, czym jest Twoja zdolność kredytowa, oraz jak ją obliczyć. W jaki sposób możesz ją zwiększyć, aby w przyszłości dostać kredyt na lepszych warunkach. Banki i firmy pożyczkowe określają te parametry w dość jasny sposób, jednak większość z nas nie ma na ich temat zbyt szerokiej wiedzy.

Definicja zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa to w praktyce zdolność kredytobiorcy ubiegającego się o przyznanie kredyty, do spłaty jego kwoty. Kredyt w tej definicji jest rozumiany jako kapitał wraz naliczonymi odsetkami w wykazanym w umowie kredytowej terminie płatności.

fiskus pobierze podatek od wygranej
freeimages.com

Jak wpłynąć na zwiększenie zdolności kredytowej?

Każda instytucja finansowa ma swój odmienny algorytm na podstawie, którego wyliczona zostanie Twoja zdolność kredytowa. Są one podobne lecz zostawiono miejsce na własną ideę banku. Prawie każdy bank oddaje do dyspozycji klientów swój kalkulator kredytowy, pozwalający na wyliczenie wysokości płaconych rat.
Wyliczenie zdolności kredytowej zależy od wielu czynników :

  • wysokość Twoich zarobków,
  • obliczona suma Twoich wszystkich zobowiązań tj. zaciągnięte kredyty, pożyczki i karty kredytowe,
  • czas na jaki kredyt o jaki wnioskujesz zostanie udzielony,
  • typ rat,
  • waluta kredytu,
  • historia kredytowa.

Bank dokładnie przeanalizuje przedłożone przez Ciebie dane i na ich podstawie podejmie decyzje o przyznaniu Ci kredytu. Jeśli zdarzy się, że Twoja zdolność jest zbyt niska możesz spróbować jednej z metod podniesienia jej.
Najpopularniejszymi metodami zwiększenia zdolności są:

  • zredukowanie kwoty kredytu we wniosku- nawet drobne obniżenie wnioskowanej wartości może spowodować podniesienie współczynnika zdolności kredytowej do takiego pułapu, że bank wyda pozytywną decyzję.
  • wydłuż długość kredytowania- jeśli z jakiś powodów nie możesz zmniejszyć kwoty kredytu rozłóż ją na większą ilość rat. Niestety całkowity koszt kredytu wzrośnie lecz im więcej będzie rat tym będą one mniejsze.
  • zmień typ raty – możesz ustalić raty stałe zamiast rat malejących. To niestety również wpłynie negatywnie na całkowity koszt kredytu. Raty malejące to szybsza spłata i mniejsze odsetki. Problemem może okazać się wyższa od innych pierwsza rata.
  • spłacenie poprzednich zobowiązań – jeśli to możliwe spłać zaciągnięte wcześniej pożyczki i kredyty. Zrezygnuj też z karty kredytowej jeśli jej nie używasz. Bank widząc zbyt dużą liczbę zobowiązań jakimi jesteś obarczony uzna , że nie jesteś w stanie spłacać kolejnego tym bardziej wysokiego zobowiązania.
  • wybierz kredytodawcę, którego jesteś już klientem. Ma on pole do popisu z powodu długotrwałej współpracy co może zaowocować korzystniejszymi warunkami.
  • zmień walutę – wskaźnik ryzyka powiązany ze spłatą kredytu udzielonego w walucie obcej jest znacznie wyższy od tego występującego przy kredytach złotówkowych
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *