Jak zacząć blogować – poradnik

Jeżeli to czytasz to zapewne szukasz informacji o tym jak zacząć blogować. Obecnie prowadzenie własnego bloga znów stało się modnym i ciekawym zajęciem. Wiele osób chce podzielić się swoim hobby i przekazać swoje spojrzenie na świat. Same blogi przestały być kojarzone z internetowymi pamiętnikami nastolatek i zyskały status publikacji eksperckich albo pasjonackich z wielu dziedzin życia.

Statystyki pokazują że większość blogerów porzuca swoje blogi w ciągu kilku pierwszych miesięcy blogowania. Nieliczni blogują przez kilka lat, zaś jeszcze mniej osób pisze dalej przez kolejne lata. Jest to tak naprawdę zajęcie dla bardzo wytrwałych i samo zdyscyplinowanych osób, które są w stanie poświecić temu zajęciu nawet po kilka – kilkanaście godzin dziennie, zwłaszcza jeżeli zamierzasz zarabiać na blogu.

pixabay.com
pixabay.com

Wybór tematyki bloga

Zanim zaczniesz blogować musisz zdecydować, na jaki temat zamierzasz pisać. Blogi opisujące codzienne życie to najczęstsze formy twórczości internetowej. Jednak osobiście cenię najbardziej blogerów, którzy piszą na konkretny temat. Przykładowo o motoryzacji, majsterkowaniu albo tak jak w moim przypadku stworzyli bloga finansowego. Wśród kobiet dominują z kolej tematy dotyczące mody, urody, kosmetyków oraz gotowania i prowadzenia domu. Wokół tematycznego bloga szybciej możesz zbudować grono wiernych czytelników. Poznać ludzi interesujących się podobnymi dziedzinami oraz wymieniać się wiedzą i poglądami.

Nazwa dla Twojej strony

Nazwa Twojej witryny internetowej to kolejna ważna kwestia. Warto aby była łatwa do zapamiętania i prosta do przepisania w pasku przeglądarki. Tytuł bloga albo jego opis powinien szybko przekazać internaucie na jakiego rodzaju stronie się znajduje oraz jaka jest jego tematyka. Chwytliwa nazwa dość mocno ułatwia późniejszą promocję bloga w Internecie oraz wśród potencjalnych czytelników.

Zarabianie na blogu

Choć wielu blogerów ma nadzieję, że będzie zarabiać na swojej witrynie, w praktyce pieniądze zarabiają tylko nieliczni. Zarabianie na blogu na przyzwoitym poziomie możliwe jest najczęściej dopiero po kilku latach blogowania. Potrzeba tysięcy godzin aby stworzyć witrynę z zasobem przydanych czytelnikom artykułów. Zbudować zaufanie wśród czytelników oraz zwiększyć popularność bloga mierzoną liczbą unikatowych użytkowników miesięcznie.
Formy uzyskiwania dochodu z bloga są bardzo różne. Pieniądze zarabiać można na wyświetlaniu reklam, publikując artykuły sponsorowane, sprzedając linki pozycjonujące, opisując produkty firm albo biorąc udział w programach partnerskich powiązanych tematycznie z Twoim blogiem. Unikaj tylko nachalnego marketingu i wciskania czytelnikom produktów na każdym kroku.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Jeden komentarz do “Jak zacząć blogować – poradnik”

  1. Zgadza się, że markę buduje się niejednokrotnie latami – która przynosi korzyści materialne. Nie mniej, warto ustawić sobie na początku blogowania reklamy AdSense – które mogą w pewien sposób motywować do rozwija się i nie zaprzestawania blogowania. Kluczowe to mieć pomysł na siebie i ciekawie go realizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *