samochód paliwo oszczędzanie finanse

Jak zaoszczędzić na paliwie – 7 sposobów

Jeżeli porównamy ceny paliw w Europie i Stanach Zjednoczonych, to okaże się ze po przeliczeniu galonów na litry płacimy o wiele więcej niż np. mieszkańcy USA. Do tego nasze zarobki są kilkukrotnie niższe, jeżeli przeliczymy dolary na złotówki. Naturalne jest więc to ze większość kierowców szuka sposobów na to jak zaoszczędzić na paliwie. Sposobów jest bardzo dużo, są w pełni legalne i dość łatwe do wprowadzenia w życie.

Poruszyłem ten temat, ponieważ wiem, że na blogu poświęconym finansom jest to problem wart poruszenia i z publikowanych, merytorycznych treści skorzystają chętnie moi czytelnicy.

Tańsza jazda samochodem

oszczędzanie skabonka wydatki
pexels.com

Oszczędzanie na spalanym paliwie nie oznacza wcale że musisz kupować paliwo gorszej jakości. Opisze poniżej różne sposoby na tańszą jazdę samochodem. Część z nich jest Ci dobrze znana, ale myślę tez ze znajdziesz tutaj metody, o których istnieniu wcześniej nie wiedziałeś/-aś. Z łatwością wprowadzisz je w życie i rozpoczniesz proces regularnego oszczędzania środków.

Sposoby na oszczędzanie paliwa

Poniżej znajdziesz listę czynności i porad, które zostały przeze mnie pogrupowane według subiektywnych kryteriów. Namawiam Cię do wdrożenia wszystkich albo przynajmniej części z nich i podzielenia się opinią w komentarzu na temat ich skuteczności.

  • Regularnie kontroluj ciśnienie w oponach. Zbyt niskie ciśnienie od zalecanego przez producenta dla danego rodzaju ogumienia oznacza większe spalanie. Ponieważ mocniej uginająca się opona generuje wyższe opory toczenia na drodze.
  • Wybieraj opony możliwe jak najwęższe, ponieważ ich opory toczenia są o wiele niższe od szerokich.
  • Używając felg stalowych zamiast aluminiowych oszczędzasz paliwo. Felgi aluminiowe są cięższe od stalowych w tym samym rozmiarze. Ponieważ aluminium jest słabszym materiałem i producent musiał zastosować go więcej, aby uzyskać zbliżoną wytrzymałość.
  • Używaj rozsądnie pedału hamulca. Staraj się hamować silnikiem, ponieważ sterownik odcina wtedy paliwo i spalanie jest zerowe.
  • Możliwie szybko wrzucaj wyższy bieg i staraj się jeździć na najwyższym dopuszczalnym biegu przy danej prędkości. W ten sposób utrzymujesz możliwie niską prędkość obrotową silnika, czyli spalisz mniej.
  • Nie przeciążaj samochodu niepotrzebnymi rzeczami. Sprawdź czy nie wozisz ze sobą i w bagażniku niepotrzebnych przedmiotów, które dociążają samochód.
  • Jeżeli jeździsz dużo i masz silnik benzynowy, policz czy opłaca Ci się przerobienie go na zasilanie LPG. Wiele starszych silników bez problemu poradzi sobie z instalacją gazową, zaś niektóre współczesne (mnie trwałe jednostki) będą generować na LPG niepotrzebne, dodatkowe koszty.

Nie daj się zwariować

pixabay.com

Oczywiście warto stosować zasady „eko-jazdy” czyli tzw. eco-driving. Jednak nie popadaj w przy tym w paranoję i nie daj się zwariować.

Wszelkie magnetyzery, ulepszacie paliwa i cudowne środki mające zmniejszyć spalanie to 99% przypadków strata pieniędzy i naciąganie klientów. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, oszczędzając na paliwie i stosuj sprawdzone metody, a szybko zauważysz, że Twój samochód mniej pali.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

2 komentarze do “Jak zaoszczędzić na paliwie – 7 sposobów”

  1. Ulepszacze do paliwa, magnetyzery i moto doktory powinny być zakazane. Ten szlam często zatyka kanały olejowe i pogarsza smarowanie.

  2. Zamiast kupować ciężkiego suwa, można zdecydować się na mniejszy samochód miejski. Wielu pozerów zaoszczędziło by w ten sposób na paliwie jak i eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *