oszczędzanie skarbonki świnki finanse

Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?

W naszym kraju oszczędzanie nadal kojarzy się części społeczeństwa negatywnie. Jako coś, co wymaga nadzwyczajnych umiejętności i dużych wyrzeczeń w połączeniu z bardzo wysokimi zarobkami. Myślenie takie powoduje, że większość Polaków nie oszczędza. Przejadając nawet nadwyżki finansowe, które otrzymują w postaci premii w pracy, dodatkowych dochodów, otrzymanego zadośćuczynienia czy też odziedziczonego spadku. Przeważa krótkoterminowe myślenie w połączeniu z propagandą medialną i reklamami produktów, które według marketingowców każdy przecież „powinien mieć”. Wydajemy wszystko na bieżąco nie potrafiąc powstrzymać się od zakupów przedmiotów, które nie są nam potrzebne do szczęścia albo życia.

Gdy stracisz pracę, zepsuje się samochód albo jakiś sprzęt w gospodarstwie domowym nagle tracisz płynność finansową. Jesteś zmuszony zaciągnąć pożyczkę, później kolejną i nim się zdarzysz zorientować wpadasz w spiralę zadłużenia. Być może stajesz się też niewolnikiem, który pracuje na banki, firmy telekomunikacyjne, pożyczkodawców, ubezpieczycieli, mechaników i innych, którzy wykorzystują Cię systematycznie finansowo. Czas to zmienić!

Problem leży w Tobie

rosnące oszczędności na koncie bankowym
Fot. flickrfoto.com

Życie ponad stan dotyczy dziś zarówno ludzi zarabiających duże pieniądze jak i otrzymujących minimalną krajową. Jeżeli pieniądze znikają w kilka dni od ich otrzymania albo obecna wypłat nie wystarcza Ci do kolejnej, to coś jest nie tak. Nie wmawiaj sobie, że zarabiasz zbyt mało, aby oszczędzać. Gwarantuję, że są ludzie, którzy zarabiają mniej od Ciebie i potrafią jeszcze odłożyć znaczące sumy w skali miesiąca. Problem leży w Twojej głowie, ponieważ po prostu nie ukształtowałeś umiejętności oszczędzania. Być może nie miałeś dobrych wzorców i osoby, które Cię wychowywały przejadały wszystkie zarobione pieniądze. Nieświadomie popełniasz te same błędy, co Twoi rodzice i ulegasz bezmyślnie wpływom sprzedawców. Być może pytasz siebie, dlaczego warto oszczędzać pieniądze? Poniżej poznasz podstawowe argumenty, które jednoznacznie pokazują, że warto w każdym budżecie przeznaczyć część środków na oszczędności.

Na nieprzewidziane sytuacje

W obecnych czasach sytuacja na rynku pracy oraz w wielu firmach jest bardzo niepewna. Na po wielu latach okresu prosperity przychodzi czas zwolnień grupowych, zapaści w gospodarce i bankructw wielu przedsiębiorstw. W skutek zadłużenia upadały i będą upadać nawet największe firmy z tysiącami zatrudnionych ludzi, którzy nie otrzymali wynagrodzenia. Wyobraź sobie utratę pracy albo innego źródła dochodu. Zgromadzone oszczędności pozwolą Ci przetrwać miesiące bezrobocia albo choroby. Dopiero zgromadzenie 6 miesięcznej równowartości Twoich miesięcznych kosztów życia pozwala bez stresu szukać nowej pracy. Czy Ty i Twoja rodzina z dnia na dzień nie wylądujecie na bruku zależy tylko od tego czy potrafisz zaoszczędzić pieniądze.

Na przyszłość

oszczędzanie skabonka wydatki
pexels.com

Wiesz już zapewne, że Twoja emerytura z ZUS i OFE będzie stanowić ok. 20-30% Twojego wynagrodzenia. Czy wyobrażasz sobie życie za takie pieniądze, kiedy stan zdrowia sprawi, że nie będziesz mógł już pracować? Tak drastyczne obniżenie standardu życia nie musi mieć miejsca. Jeżeli oczywiście odpowiednio wcześniej zaczniesz samodzielnie odkładać część środków na swoją emeryturę. Koszty życia, leki, jedzenie i inne opłaty będą co roku coraz wyższe. Jeżeli nie chcesz skończyć pod mostem albo żyć w ubóstwie warto już dziś zacisnąć lekko pasa i zacząć oszczędzać.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

3 komentarze do “Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?”

  1. Dlaczego warto oszczędzać pieniądze? Ponieważ to jedyna droga, do stania się bogatym, w połączeniu z ich zarabianiem i inwestowaniem.

  2. Raczej powinno się pytać Dlaczego nie oszczędzasz? To jak dla mnie naturalne ze sie mysli o swoja przyszłości. Nie ma znaczenia jaki jest ostateczny cel. Każdy ma swój – ale powinno sie myslec o tym co bedzie, z czego sie bedzie żyło za kilka lat czy co sie stanie na wypadek mojej smierci. Co bedzie z bliskimi i z czego beda życ. Dziewczyny w pracy mimo ze poczatkowo byly na nie jak sie zorientowaly ze ppk mozna traktować tez jako formę zabezpiczenia dla bliskich czy nawet wkład wlasny na mieszkanie, zmienily zdanie. To kwestia szerszego spojrzenia na sprawe

  3. Media wciskają nam błędne i fałszywe wzorce. Wielu ludzi nie rozumie że to ułuda i życie na kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *