karta debetowa płaska bankowa

Zalety i wady karty debetowej

Otwierając konto osobiste w większości banków w Polsce automatycznie otrzymujesz kartę debetową. Jej wydanie i dostarczenie pocztą na adres korespondencyjny są darmowe.

Zdecydowałem się przedstawić zalety i wady karty debetowej, gdyż nie wszyscy z nas wiedza, czym charakteryzuje się ten instrument płatniczy. Co więcej często ten typ plastiku mylony jest z kartą kredytową, która wydawana jest przez bank na innych zasadach. Posiadanie karty płatniczej ma też swoje zalety w stosunku do użytkowania gotówki.

Charakterystyka karty debetowej

karty ingW przeciwieństwie do karty kredytowej, wydanie karty debetowej nie wiąże się z koniecznością uzyskiwania wynagrodzenia w określonej wysokości i przedstawienia bankowi zaświadczenia o zarobkach. Wystarczy otworzyć konto osobiste, aby otrzymać ją automatycznie. Bank wyrabia ją na Twoje dane osobowe i przesyła pocztą na adres korespondencyjny. Sam dostałem taką kiedy zdecydowałem się otworzyć konto w ING. W prawie wszystkich instytucjach jest to czynność bezpłatna. Jedynym warunkiem jaki trzeba spełnić jest ukończenie 18 lat. Choć w wielu bankach w przypadku kont młodzieżowych wystarczy mieć ukończone 13 lat.

Spotkasz się też na pewno z nazwą karta zbliżeniowa. Jest to po prostu współczesny wersja karty debetowej albo kredytowej, która umożliwia dokonywanie płatności bezstykowych. Do maksymalnej kwoty 50 zł bez konieczności podawania kodu PIN.

Funkcjonalność karty debetowej umożliwia:

 1. Płatności w punktach usługowo handlowych oraz w Internecie. Także w zagranicznych sklepach internetowych, gdyż środki są automatycznie wymieniane na walutę, w której dokonujesz zakupów.
 2. Wypłaty z bankomatów wszystkich sieci w Polsce i za granica.
 3. Możliwość uzyskania debetu na zasadach przewidzianych przez bank.
 4. Wypłaty gotówki podczas płatności za zakupy kartą (Usługa Cash Back).

  pixabay.com

Zalety karty debetowej

Najpopularniejsze na rynku karty debetowe zyskały szereg zwolenników i spopularyzowały obrót bezgotówkowy wśród klientów banków.

 • Bezpłatne wydanie i dostarczenie karty przez bank za pośrednictwem poczty albo firmy kurierskiej.
 • Brak warunków otrzymania karty (bez konieczności spełniania kryterium dochodowego).
 • Niskie lub zerowe koszty użytkowania.
 • Mniejsze ryzyko wpadnięcia w tzw. spirale zadłużenia niż w przypadku karty kredytowej.
 • Możliwość wykonywania płatności zbliżeniowych.
 • Wypłaty z bankomatów bez wysokich prowizji, które naliczane są dla takich operacji dla karty kredytowej.
 • Rozsądne używanie karty jest bezpieczniejsze od noszenia przy sobie większej ilości gotówki.

Wady kart debetowych

Jak każdy instrument płatniczy, także karty debetowe mają wady.

 • Aby otrzymać kartę debetową konieczne jest posiadanie konta osobistego. W przypadku kredytowej nie jest to konieczne, gdyż wystarcza specjalne konto techniczne.
 • Za pomocą karty debetowej nie da się zaciągnąć kredytu odnawialnego (z okresem bezodsetkowym) na warunkach takich jakie dają karty kredytowe.
 • Są mniej prestiżowe od kart kredytowych, gdyż otrzymać je może praktycznie każdy klient banku posiadający konto.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

9 komentarzy do “Zalety i wady karty debetowej”

 1. Kartę mam zawsze blisko ciała, dobrze schowaną. Trudno ją ukraść i użyć bez PINu, jest bezpieczniejsza od noszenia ze sobą gotówki.

  1. Trafne spostrzeżenie, choć jeszcze większe bezpieczeństwo daje wyłączenie transakcji wyłącznie zbliżeniowych lub ustawienie ich limitu na 0zł.

 2. Debetówki są zwykle o wiele tańsze od kart kredytowych i nie trzeba spełniać dodatkowych warunków żeby je otrzymać.

 3. Lubię karty kredytowe za bezpieczeństwo. Nie tylko z powodu ubezpieczeń ale ochrony środków na koncie nawet w przypadku kradzieży karty.

 4. Największy plus kart debetowych, to fakt że są powiązane bezpośrednio z posiadanym kontem bankowym, i dlatego nie możemy wydać więcej, niż mamy na rachunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *