świnki skarbonki oszczędzanie pieniędzy

Jak zacząć regularnie oszczędzać?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że aby zarabiać naprawdę pokaźne kwoty pieniędzy, należy bardzo ciężko pracować. Niestety, czasem nasz wysiłek nie przynosi zbyt dobrych efektów. Coraz częściej, bowiem niepotrzebnie tracimy swoje pieniądze na różnych rzeczach, których tak naprawdę wcale nie potrzebujemy. Można, więc uznać, że nie potrafimy oszczędzać i roztrwaniamy swój majątek. Jak więc tego uniknąć? Dowiesz się za chwilę, w jaki sposób zacząć regularnie oszczędzać pieniądze, bez wielkich wyrzeczeń i w prosty sposób.

Załóż konto oszczędnościowe

pieniądze konta
fot. flickr.com

Dobrze będzie, jeśli założymy dla siebie w banku konto oszczędnościowe. Takie konta zaoferuje nam już wiele banków oraz innych placówek pozabankowych. Coraz częściej możemy je założyć zupełnie za darmo, dlatego warto skorzystać z tej opcji, skoro nic nas ona nie kosztuje. Na takim koncie zaczniemy przechowywać swoje pieniądze, a przy tym jeszcze na nich zarabiać. Dzięki temu konto oszczędnościowe na dłuższą metę pozwoli nam trochę zaoszczędzić. Jak wiadomo, każda, nawet najmniejsza suma pieniędzy może nam się kiedyś przydać.

Ogranicz niepotrzebne wydatki

Nauczmy się również kontrolować swoje wydatki. Niestety, często nie zwracamy uwagi na to, co w ogóle kupujemy, a później z przerażeniem patrzymy na stan swojego konta. Jeśli więc chcemy tego uniknąć, załóżmy sobie mały notes bądź zeszyt i tam notujmy swoje wydatki oraz przychody. Z każdego sklepu zabierajmy ze sobą paragony, a następnie zapoznawajmy się z nimi w domu. Wieczorem spisujmy na kartce wszystkie wydatki, a po pewnym czasie (np. miesiącu) zacznijmy je analizować. To właśnie wtedy zorientujemy się, kiedy tracimy najwięcej swoich oszczędności i będziemy mogli w przyszłości uniknąć tego błędu.

Zmień sposób dysponowania pieniędzmi

karta debetowa płaska bankowa
pixabay.com

Niestety wiele osób ma mentalność dziecka. Wpadają w sidła marketingowców i dają się zwodzić reklamom. Nie tylko starsi ludzie, kupujący „cudowne” leki bez recepty reklamowane w TV. Także młodzi i wykształceni ludzie, którym wmawia się, że powinni wszystko mieć. Iż każdy z nich osiągnie sukces i potrzebuje setek niepotrzebnych dóbr konsumpcyjnych. Tacy ludzie to tzw. „beztroskie przekaźniki” wydające od razu każde pieniądze, które dostaną. Brak im myślenia przyszłościowego i przewidywania tego, że w kolejnych miesiącach mogą potrzebować środków na nieprzewidziane wydatki, możliwość utraty pracy i inne sytuacje losowe. Gdy takie się przydarzą w ich oczach, pojawia się panika i poszukiwanie środków, które wydali bezsensownie na kolejne gadżety i inne zbędne dobra wcześniej.

Oszczędzanie wcale nie musi być, więc trudne, jeśli tylko odpowiednio się za nie weźmiemy. Postarajmy się np. założyć dla siebie konto oszczędnościowe i na nim lokujmy nawet najmniejsze kwoty. Regularnie obserwujmy również swoje wydatki i zacznijmy kontrolować zakupy. Dzięki tym sposobom na pewno uda nam się ostatecznie sporo zaoszczędzić.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Jeden komentarz do “Jak zacząć regularnie oszczędzać?”

  1. To niesamowite, że wystarczyło jedno pokolenie, aby zmienić nawyki Polaków na gorsze. Z narodu oszczędzających realistów staliśmy się narodem zadłużonych bankrutów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *