Podatek od wygranej – sprawdź ile zapłacisz

Każdy z nas marzy o wielkiej wygranej, ale nie każdy z nas zastanawia się nad konsekwencją owej wygranej. Mianowicie konsekwencją jest podatek od wygranej, który trzeba zapłacić. Taki podatek obowiązuje na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, ale także w państwach Unii Europejskiej bądź w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Postanowiłem przyjrzeć się przepisom i sprawdzić, w jakiej wysokości zapłacisz podatek. Opisuję zasady naliczania tej daniny na blogu. Podpowiadam w jakiej sytuacji musisz rozliczyć się samodzielnie z fiskusem i kiedy zrobi to za Ciebie organizator konkursu.

Standardowo zapłacisz 10% podatku

Z art. 30 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ustawy o PIT wynika, że każda nagroda w loterii fantowej lub wygrana w grze liczbowej (np. lotto) podlega opodatkowaniu w zryczałtowanej wysokości 10% wartości wygranej. Łatwo to wszystko policzyć, jeżeli wygramy 1 milion złotych, to podliczeniu podatku uzyskamy 900 tysięcy złotych, natomiast 100 tys. będziemy musieli oddać fiskusowi.

Progi podatkowe

Jednak jest też dobra wiadomość, zryczałtowany podatek w wysokości 10% od wygranej naliczany jest tylko od określonego limitu, który posiada dwa progi. Pierwszy z nich dotyczy wygranych we wszystkich grach liczbowych, jeżeli nasza wygrana nie przekracza 2280 zł. Niestety, jeżeli wygramy więcej niż próg, wtedy obowiązuje nas już podatek w wysokości 10% od kwoty wygranej. Ważne jest tutaj to, że podatek płacimy od całej kwoty wygranej o nie tylko od kwoty wyższej niż próg, np. jeżeli wygraliśmy 5000 zł, to podatek wyniesie nas 500 zł. Nie odejmujemy od 5000 zł. 2280 zł i od różnicy płacimy podatek, nie ma tak dobrze.
Drugi limit jest już niższy, gdyż wynosi tylko 760 zł, ale dotyczy on nagród wygranych w konkurach organizowanych przez środki masowego przekazu i w konkursach o tematyce naukowej, kulturalnej, sportowej, dziennikarskiej lub sztuki. Są to tak zwane konkursy specjalne.

fiskus pobierze podatek od wygranej
freeimages.com

Sprzedaż nagrody po 6 miesiącach

A co się stanie, jeżeli wygramy samochód, pralkę czy wycieczkę i chcemy ją sprzedać? Niestety nawet wtedy nie unikniemy podatku od wygranej. Obowiązują nas normalne przepisy, które wprowadzają pojęcie tak zwanego podatku od wzbogacenia. Ze sprzedażą naszej nagrody będziemy musieli poczekać 6 miesięcy, licząc od dnia od ostatniego dnia miesiąca, w którym otrzymaliśmy nagrodę. Po upływie tego czasu fiskusa już nie będzie interesować, co z naszą nagrodą zrobiliśmy, interesuje go tylko rozliczenie się z tej nagrody. Możemy ją sprzedać nawet, gdy jest całkowicie nowa. Natomiast, gdy sprzedamy naszą wygraną wcześniej, to wtedy będziemy musieli wykazać ten dochód w PIT-37 i normalnie się z niego rozliczyć.

Wygrywając nagrodę rzeczową podatek zapłacisz samodzielnie

Jak rozliczyć się z takiego podatku? oto jest pytanie! Zgodnie z przepisami prawymi w naszym kraju to organizator konkursu czy loterii jest zobowiązany do zapłacenia podatku od wygranej a nam wypłacenia już kwoty wolnej od podatku. Trochę więcej kłopotów napotkamy wtedy, gdy wygramy nagrodę rzeczową, jeżeli wartość wygranej przekracza próg zwalniający z płacenia podatku, wtedy przed odebraniem nagrody organizator zażąda od nas zapłaty podatku od wygranej. Dla wielu osób jest to problem, bo nie każdy z nas posiada wystarczającą kwotę. Dlatego też organizowane są loterie łączące, np. może wygrać samochód plus gotówkę, właśnie owa gotówka ma pozwolić osobie wygranej na opłacenie tego podatku. Fajne jest też to, że oprócz super nagrody nie musimy omieszkać nagrody w naszym zeznaniu podatkowy. Jest to zadanie organizatora konkursu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *