Kiedy widzisz rachunek za energię elektryczną zastanawiasz się dlaczego jest tak wysoki. Szukasz urządzenia w gospodarstwie domowym, które zużywa największa ilość prądu. Okazuje się ze jest to chłodziarko – zamrażarka, która pracuje przecież prawie non stop. Agregat włącza się systematycznie, gdy tylko temperatura wewnątrz wzrośnie zbyt mocno. Koszty używania lodówki w domu można obniżyć na tyle, że w Twoim portfelu w skali roku może pozostać nawet kilkaset złotych. Co najlepsze bez konieczności inwestowania w bardziej energooszczędny model urządzenia.
Metody pozwalające zaoszczędzić na eksploatacji lodówki
Stosując się do poniższych porad bardzo szybko poczujesz wzrost oszczędności w Twoim budżecie domowym w postaci niższych rachunków za energię elektryczną.
- Staraj się zamykać drzwi lodówki najszybciej jak to możliwe. Dłuższe otwarcie chłodziarki albo zamrażarki oznacza szybkie zwiększenie temperatury wewnątrz urządzenia. Do takich sytuacji często dochodzi gdy rozmawiasz przez telefon albo wkładasz do środka zakupy spożywcze. Pilnuj aby również pozostali domownicy, np. dzieci i współmałżonek także stosowali się do tych zaleceń.
- Chłodziarko – zamrażarka powinna stać jak najdalej od wszelkich źródeł ciepła. Szczególnie takich jak kuchnie, piecyki elektryczne, grzejniki, nasłonecznione miejsca w pobliżu okien. Jej obudowa i wnętrze nie będzie nagrzewać się dodatkowo, zmuszając kompresor do częstszego załączania się.
- Wypełniaj chłodziarkę w możliwie największym stopniu tak, aby powietrza wewnątrz było stosunkowo jak najmniej. Możesz zamykać cześć produktów spożywczych w plastikowych pojemnikach. Objętość powietrza do schłodzenia będzie odpowiednio mniejsza.
- Możesz obniżyć koszty eksploatacji lodówki również na etapie zakupu nowego urządzenia. W najprostszy sposób, czyli poprzez wybór chłodziarko – zamrażarki o wyższej klasie energetycznej. Nie warto tutaj jednak dopłacać więcej niż kilkaset złotych. Różnica w kosztach zużytej energii elektrycznej nie zwróci się w zakładanym czasie eksploatacji urządzenia.
- Sprawdź stan uszczelek drzwi. Obecnie producenci nawet drogich lodówek oszczędzają na takich materiałach. Co sprawia że uszczelki szybko parcieją i odkształcają się. Nie licz na to ze bez ich przecierania środkami opartymi na wazelinie albo silikonie zachowają długo swoje właściwości. Przynajmniej raz w miesiącu przecieraj je i dbaj o to, aby były czyste.
- Zabrudzenia są kolejnym powodem powstawania nieszczelności. Zaschnięte kawałki jedzenia, które przykleiły się do gumy uszczelek mogą powodować przenikanie ciepłego powietrza do wewnątrz. Wzrośnie częstotliwość załączania się urządzenia a przez to również koszty eksploatacji lodówki.
Rozsądek to podstawa w obniżaniu kosztów używania lodówki
Oczywiście w eksploatacji każdego urządzenia warto zachować również zdrowy rozsadek. Przykładowo rozumiem chęć zakupu lodówki o mniejszej pojemności. To jest logiczne jeżeli wewnątrz tak jak większość z nas przechowujesz ograniczona ilość produktów spożywczych. Podobnie, gdy mieszkasz sam albo w 2-3 osoby, również nie ma sensu kupować chłodziarko – zamrażarki na pokaz.
Ciekawym pomysłem, który stosują Internauci jest rozmrażanie produktów spożywczych z zamrażarki w lodowce. Zamrożone jedzenie ma o wiele niższa temperaturę od tego przechowywanego w chłodziarce. Rozmrażając się pobiera ciepło z zewnątrz czyli z powietrza znajdującego się wokół. Skutecznie schładzając wewnątrz lodówkę i sprawiając ze sprężarka lodówki nie musi się tak często włączać.
Są jednak również pomysły absurdalne, takie jak zamrażanie zimą wody w butelkach na balkonie. Po to aby włożyć je potem do lodówki. Jest to już jednak zwykła głupota, strata wody i czasu. Polecam wiec stosować metody bardziej praktyczne, takie jak podane powyżej. Pozwolą zaoszczędzić na zużywanym przez lodówkę prądzie co najmniej kilkanaście złotych miesięcznie. Przekładając się na oszczędności roczne mogące wynieść nawet kilkaset złotych. To kwota warta odrobiny włożonego wysiłku.
Kolejnym dobrym sposobem jest moim zdaniem zmiana na dostawcy energii albo wybranie tańszej taryfy.
U znajomych lodówka stała blisko okna i była nagrzewana przez promienie słoneczne. Przestawienie jej w cień z daleka od źródeł ciepła zmniejszyło ich rachunki za prąd.