gra na forex giełdzie

Nastroje inwestorów spadają z wysokiego pułapu

Cotygodniowe badania nastrojów wśród inwestorów, mogły wskazywać w ostatnim czasie na przesilenie na rynku. Udział „byków” zarówno w Polsce jak i USA, był zbyt wysoki, w stosunku do liczby niedźwiedzi. Wskaźniki z tego tygodnia, pokazują schłodzenie oczekiwań, co do dalszych wzrostów. To istotna zmiana, zbieżna z rozpoczętą w ostatnich dniach korektą na rynku akcji. Główne indeksy w kraju oraz w USA, kończą ten tydzień na minusach.

Indeks Nastrojów Inwestorów – Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Dane opublikowane 22 stycznia 2021r, przez SII dla indykatora INI, pokazują wyraźne pogorszenie nastrojów wśród ankietowanych. Badanie dotyczy przewidywanego trendu na giełdzie akcji, w czasie najbliższych 6 miesięcy. Spadek sentymentu jest widoczny na indeksach warszawskiego parkietu. WIG20 oraz WIG znajdują się w wyraźnej fazie korekty.

  • Udział byków w badaniu spadł z 56,9% do 46,2%. Czyli aż o 10,7 punktów procentowych.
  • Obóz niedźwiedzi wzrósł z 21,1% do 29,5%, o 8,4 pkt. proc.
  • Liczba osób neutralnie nastawionych do rynku w badaniu, wzrosła z 22,0% do 24,3% (o 2,3 p.p.).

    Indeks Nastrojów Inwestorów
    INI SII

Inwestorzy w USA również bardziej sceptyczni

American Association of Individual Investors (AAII) również zaobserwowało pogorszenie nastrojów. W zestawieniu opublikowanym 20.01.2021, widać wyraźny spadek udziału byków do 42,5%, wzrost proporcji niedźwiedzi, do 34,5%. Większy sceptycyzm amerykańskich inwestorów indywidualnych, nie przełożył się jeszcze na wyraźne zmiany indeksów w USA.

Sentyment inwestorów AAII
AAII

Wnioski

Spadki nastrojów dotyczące zarówno inwestorów w Polsce, jak i Sanach Zjednoczonych Ameryki, mogą być przestrogą. W przeszłości schłodzenie optymizmu, z tak wysokich poziomów, często zwiastowało korektę na rynku. Choć w obecnym przypadku, długoterminowy trend nadal pozostaje w etapie hossy. Zaś korekta może mieć charakter przejściowy, przed kolejną falą wzrostów.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

2 komentarze do “Nastroje inwestorów spadają z wysokiego pułapu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *