Dziś w ofercie praktycznie każdego banku znajdują się lokaty i konta oszczędnościowe. Nie każdy z nas potrafi jednak wybrać, która opcja będzie dla niego lepsza. Ponieważ obydwa produkty bankowe nadają się do gromadzenia oszczędności. Z poniższego wpisu dowiesz się, czy lepsza dla Ciebie będzie lokata czy też konto oszczędnościowe.
Którą opcję wybrać świadomie, aby pomnażać nadwyżki finansowe albo uchronić je przed inflacją. Zły wybór może oznaczać utratę zgromadzonych odsetek albo inne koszty.
Lokata terminowa
Lokaty bankowe, a właściwie prawidłowo nazwane „terminowymi” to rodzaj depozytu, który składasz w banku na ustalony okres czasu. Najpopularniejsze obecnie są lokaty zawierane na okres czasu 3 miesięcy oraz jednego roku. Choć oczywiście mogą być zakładane na czas, od jednego dnia do kilku lat. Większość lokat ma oprocentowanie stałe, w okresie trwania lokaty. Oprocentowanie zmienne jest stosowane dość rzadko przez banki.
Zerwanie lokaty terminowej przed upływem okresu, na jaki została zawarta, wiąże się z utratą całości albo części naliczonych odsetek. Nie możesz także dopłacić nowych środków do kwoty, na jaką zawarłeś depozyt terminowy w banku. Do zawarcia lokaty, często nie jest wymagane otwarcie konta osobistego w banku. Część instytucji otwiera dla lokaty, tzw. konto techniczne, gdzie trafiają środki po upływie terminu lokaty.
Konto oszczędnościowe
Inną formą lokowania nadwyżek finansowych w bankach jest konto oszczędnościowe. Aby je założyć, wcześniej powinieneś zwykle posiadać już konto osobiste. Rachunek oszczędnościowy pozwala na bardziej swobodne zarządzanie środkami deponowanymi w banku. W każdej chwili możesz wpłacić albo wypłacić (część lub całość), ulokowanych w ten sposób pieniędzy. Jednak wypłaty są zwykle limitowane. Więc w każdej chwili i bezpłatnie, możesz z rachunku osobistego przelać środki na oszczędnościowy. Zaś odwrotnie, na konto osobiste możesz bezpłatnie przelać pieniądze najczęściej tylko raz w miesiącu. Kolejne takie przelewy są już płatne.
Zaletą konta oszczędnościowego jest fakt, iż wypłacając środki nie tracisz naliczonych już odsetek, za okres czasu na jakim środki przebywały na tym rachunku. Rachunki oszczędnościowe są najczęściej oprocentowane zmienną stopą procentową. Więc wysokość odsetek, zależy od wysokości aktualnych stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej.
Dla kogo lepsza będzie lokata?
Bankowa lokata terminowa jest lepszym wyborem dla osób, które czują pokusę sięgania po zgromadzone (na jakiś cel środki), przed czasem. Psychologiczna bariera, którą tworzy możliwość utraty odsetek w przypadku zerwania lokaty, najczęściej skutecznie chroni zgromadzony kapitał. Przed pokusą zbyt szybkiego wydania środków zgromadzonych na lokacie bankowej.
Kiedy lepiej wybrać rachunek oszczędnościowy?
Konto oszczędnościowe będzie lepszym wyborem, jeżeli masz zamiar regularnie gromadzić oszczędności. Jeżeli chcesz przelewać nadwyżki finansowe z konta osobistego na rachunek oszczędnościowy. Zostawiając sobie awaryjnie możliwość wypłaty zgromadzonych środków, z zachowaniem naliczonych już odsetek.
Zapraszam do dzielenia się przemyśleniami w komentarzach. Czy Twoim zdaniem lepsze będzie konto oszczędnościowe czy lokata bankowa? Co wybrać?
W moim przypadku zdecydowanie najlepiej sprawdzają się lokaty bankowe. W przypadku rachunków oszczędnościowych mam zbyt dużą pokusę, aby wypłacić pieniądze z konta, bez konsekwencji utraty odsetek.