praca biznes firma laptop telefon

Dlaczego popełniamy błędy w biznesie?

Ostatnio sporo myślę o tematach biznesowych, kontempluję i spędzam czas ze swoją głową. W minionym dniu rozważałem dużo o porażkach, błędach i tym z czego one wynikają. Wynotowałem sobie na bazie swoich doświadczeń, z czego one w ogóle się biorą. Być może taka checklista, pozwoli Wam wychwycić sytuacje i zdarzenia, w których u Was najczęściej dochodziło do błędów.

Może uda się dzięki takiemu chłodnemu spojrzeniu, komuś zrobić własny rachunek sumienia. Zatem czas przytoczyć częste powody, przez które popełniamy błędy w biznesie.

Presja najbliższych i otoczenia

efektywność pracy czas zegar stoper
freegimages.com

Tak, bardzo często najbliżsi wywołują ową presje, która stawia nas pod ścianą i doprowadza do sytuacji, w której popełniamy błędy. Wielu z nas usłyszy słynne rady. „Powinieneś zamknąć tę firmę”, „Dlaczego zatrudniasz ludzi zamiast robić to samemu?”, „A może powinieneś zrobić to tak”, „Źle to robisz”. Prawda jest taka, że prawdopodobnie większość tych wywołujących presję, nie przeszłoby kilometra w naszych butach. Nie widzą tego co my, nawet jeżeli dużo mówimy o firmie. Taka presja mentalna „co powinieneś zrobić”, czasami doprowadza do błędów. Ponieważ albo słuchasz się i okazuje się, że to nie było dobre albo „na złość mamie odmrożę sobie uszy” (niekoniecznie mamie) i po prostu popełniasz błędy. Bo robisz coś na przekór, pod prąd, co o dziwo nie zawsze jest dobre. Część z nas zamiast napisać dobry biznes plan zdaje się na „wyczucie”.

Brak czasu na podejmowanie dobrych decyzji

Czasami decyzje są błędne, ponieważ brakuje nam czasu na znalezienie najlepszych możliwych rozwiązań. Zauważyłem, że ten czas dałoby się „wyczarować”, co zazwyczaj wynika u mnie z dwóch faktów.

  • Prokrastynowanie, czyli przekładanie wszystkiego na ostatnią chwilę. Zwłaszcza, gdy potrzeba jest podjąć decyzje w sprawie jakiegoś problemu, albo „nudnej” kwestii jak dokumentacja, podpisywanie umów etc..
  • Pośpiech to druga rzecz, z której wynika brak czasu na podjęcie decyzji. Określanie się na szybkie terminy, np. „dokonam wyceny jeszcze dziś”. Pośpiech zwiększa szansę, że to będzie kiepska wycena.

Jak widać nie tylko przez prokrastynowanie, ale także przez zbyt agresywne podejście do określania terminu realizacji celu, można popełnić błąd.

Brak wystarczającej wiedzy do podjęcia najlepszej decyzji

polityka cookies
www.pixabay.com/pl

Czasami część decyzji trzeba podjąć z obszaru, który jest kompletnie dla nas „dziewiczy”, na którym kompletnie się nie znamy. Niestety nabycie wiedzy jest czasochłonne. Nie mamy przecież nagle 2 tygodni, na przeczytanie na ten temat wszystkich publikacji w sieci. Ewentualnie odbycie kilku spotkań z mentorami. Wiedzę na temat obszaru naszej decyzji, zazwyczaj nabywa się przez doświadczenie lub właśnie przez wyszkolenie się w tym temacie. Niezbędne może być też nabycie dodatkowych materiałów, takich jak książki, publikacje, szkolenia. Właśnie, dlatego jestem fanem checklist, sam opracowuje checklisty firmowe (manuale). Gdy robię coś pierwszy raz, to szukam czy nie ma w sieci jakiś dobrych opracowań danego tematu..

„Klątwa wiedzy”
pixabay.com

To totalne zaprzeczenie powyższego punktu. Czasami błędy popełniamy nie, dlatego, że mamy za mało wiedzy z danego obszaru. Lecz dlatego, że cierpimy na przepych informacji i ta wiedza jest bardzo nieuporządkowana. Ile razy miałeś krótki czas na decyzje? Wiedziałeś, co powinno być najlepsze dla Ciebie lub organizacji, którą zarządzasz. Jednak przez ogrom nieuprocesowanej wiedzy popełniłeś błąd. Nasz mózg to wspaniały dysk twardy, który my niestety zaśmiecamy. Ggy w kluczowych momentach potrzebujemy znaleźć odpowiedni folder, mamy z tym kłopot. Dlatego polecam tworzenie manuali (tudzież checklist), nawet dla bardzo prostych tematów, później się może okazać, że to przydatne rozwiązanie do szybszego podejmowania dobrych decyzji.

Oczywiście powodów błędnych decyzji biznesowych jest o wiele więcej. Jednak powyższe, występują moim zdaniem dość często. Zapraszam do dyskusji w komentarzach i wyrażenia własnego zdania. Waszym zdaniem dlaczego popełniamy błędy w biznesie?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
malkolm

Moim zdaniem nie każdy nadaje się do prowadzenia firmy. Większość ludzi po prostu chce przepracować 8 godzin dziennie i potem mieć spokój oraz czas wolny dla siebie.

andrzej

Wielu ludzi uważa, że biznes to prosta droga do dużych pieniędzy. Tymczasem obecnie 9 z 10 firm upada w ciągu pierwszych 5 lat. Konkurencja i prawa rynku są bezwzględne.