peniądze gotówka oszczędzanie

5 pomysłów, aby zaoszczędzić pieniądze

Być może teraz uważasz, że oszczędzanie jest trudne. Zapewne znasz też dziesiątki wymówek, aby nie oszczędzać. Jednak pokaże Ci, że barierą nie są niskie dochody ani też wysokie ceny, ewentualnie koszty życia. Jeżeli naprawdę chcesz zacząć oszczędzać i poprawić swoją sytuację finansową nie ma ku temu przeszkód. Te, które się wyłaniają to tylko bariery w Twojej głowie. Są do pokonania, jeżeli tylko zastosujesz się do odpowiednich porad. Zmiany najlepiej zacząć wdrażać od zaraz. Tak, aby małymi krokami dojść do dużych celów. Poniżej prezentuje sprawdzone sposoby na to, aby w Twoim budżecie regularnie pojawiały się nadwyżki finansowe.

Zacznij korzystać ze skarbonki

oszczędzanie pieniedzy
pixabay.com/pl

Opróżniaj swoje kieszenie codziennie i wrzucaj wszystkie monety do skarbonki. To doskonały nawyk, który sprawi, że oszczędzanie nie będzie męczarnią. Być może teraz brzmi to dla Ciebie dziecinnie, ale zebrane w ten sposób drobniaki mogą z czasem dać pokaźna sumę. Znajomy, który był dostawcą pizzy w Irlandii codziennie wrzucał drobne napiwki do skarbonki, która zrobił z pojemnika po odżywce kulturystycznej. Pod koniec roku miał już trzy takie puszki i jak się później okazało ponad 2000 euro oszczędności w drobniakach.

Wyłączaj światła

Nasze społeczeństwo coraz bardziej dba o oszczędność energii i mamy dostęp do energooszczędnych urządzeń. Pamiętaj jednak, żeby gasić światło w kuchni, gdy idziesz do salonu oglądać swój ulubiony program. Mała i prosta z pozoru czynność. Jednak wystarczy, że wdrożysz takie zachowania u reszty domowników. W ciągu roku mogą one dać Ci kolejnych kilkaset złotych oszczędności. Ceny prądu systematycznie rosną, więc nie ma sensu ciągle przepłacać za nie wykorzystaną energię elektryczną.

Zacznij uprawiać warzywa

Własne warzywa możesz uprawiać nawet na balkonie. Jeżeli możesz to zrobić w swoim ogrodzie, to jeszcze lepiej. Zaoszczędzisz w ten sposób pieniądze na zakupach. Jednak nie tylko w ten sposób zyskasz. Twoje zdrowie, samopoczucie i stan organizmu szybko ulegną poprawie. Ponieważ w własnoręcznie hodowanych roślinach nie będzie takich ilości chemikaliów (nawozy, środki ochrony roślin, przyspieszające wzrost, konserwujące) jak w tych uprawianych na masową skalę.

Spróbuj e-booków

Nie musisz mieć specjalnego czytnika, żeby z nich korzystać. Możesz zainstalować odpowiednie oprogramowanie na swoim domowym komputerze. E-booki są generalnie tańsze niż wydania papierowe i dodatkowo możesz je również dostać za darmo w wielu bibliotekach. Również w Internecie bez problemu znajdziesz książki w tym formacie udostępniane na darmowej licencji.

Unikaj kupowania pod wpływem emocji
pixabay.com
pixabay.com

Bardzo łatwo wmówić sobie, że kolejne zakupy poprawią nam humor po stresującym dniu w pracy. Wielu ludzi szybko łapie się na reklamach, które są wabikiem. Dają sobie wmówić, że coś drogiego jest im bardzo potrzebne. Kolejny produkt sprawi, że poczują się lepsi, mądrzejsi i mniej zestresowani. To zwykłe mrzonki i nie jest jednak dobre rozwiązanie, podobnie jak zajadanie problemów. Poszukaj w zamian jakiegoś innego sposobu rozładowania stresu. Może to być na przykład bieganie słuchając Twojej ulubionej muzyki. Każdy większy zakup przemyśl kilkukrotnie. Zadając sobie pytanie czy dany produkt jest Ci naprawdę potrzebny? Czy ewentualnie możesz znaleźć jego tańszy i mniej przereklamowany odpowiednik?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

2 komentarze do “5 pomysłów, aby zaoszczędzić pieniądze”

  1. Niestety widzę że coraz mniej moich koleżanek potrafi oszczędzać. Większość tylko wydaje i zadłuża się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *