wydajność czas zegar efektywność

Złodzieje Twojego czasu i refleksja

Internet wraz z grami komputerowymi, social mediami i innymi rozrywkami kradnie nam coraz więcej czasu. Także tego, który powinniśmy przeznaczyć dla bliskich, rodziny, znajomych oraz na pracę i codzienne obowiązki. Czas i nasze życie nie są z gumy. Nie rozciągają się, ponieważ doba ma 24 godziny a każdy rok określoną liczbę dni. Nie łudź się, że zrealizujesz wszystko to, co sobie planujesz. Zwłaszcza, jeżeli jesteś osobą ambitną tych celów jest dużo. Poznaj złodziei czasu, którzy Cię blokują i przeszkadzają w codziennym życiu. Możesz świadomie ograniczać ich wpływ, tak aby nie te czynności nie kradły zbyt dużo czasu z Twojego życia.

Otwórz oczy

Czy wiesz jak wygląda prawdziwy zachód słońca? Serio pytam, kiedy ostatni raz patrzyłeś/aś na gwiazdy? Czy potrafisz cieszyć się z jakiegoś wydarzenia obserwując je na własne oczy, a nie na ekranie smartfona?

jak efektywnie zarządzać czasem
flickr.com

Jak myślisz, czy częściej przyglądasz się codziennej rzeczywistości na zdjęciach w komputerze, telefonie, aparacie, czy w realnym świecie? Nie myl „patrzenia” z „przyglądaniem się” – to dwie różne czynności 😉 Odpowiedz szczerze. Kilka osób dozna dziś szoku. Kiedy znajoma podesłała mi link do filmiku na youtubie pomyślałem, że to jak zwykle durnoty jakich pełno w internecie. Kliknąłem (kurcze, że też muszę klikać w te głupoty) i w odpowiedzi miałem już przygotowaną standardowe do wyboru: WTF, fajne, straszne. Tymczasem przyszło otrzeźwienie ukazujące jak dużo naszego czasu kradną media, w tym internet.

Przesłanie tekstu

Media społecznościowe są w dechę, łączą Cię ze światem i ludźmi, których kochasz. Możesz pogadać z rodziną, dzielić posiłek ze znajomymi i oglądać zabawne zwierzaki robiące niesamowite rzeczy. Lecz są też momenty, gdy media społecznościowe przeszkadzają w prawdziwym życiu. Pamiętasz, to są sytuacje, gdy np. wysiada bateria w telefonie. Czy czułeś/aś efekty odstawienia tak jak osoby uzależnione?

wydajność czas zegar efektywność
freestock.com

Reklama odpowiedzialna społecznie

Coca-Cola ma u mnie piątkę z plusem za marketing. Mieliby szóstkę, gdyby nie te tony cukru, które ładują do napojów. Jak wyglądają naprawdę ludzie spożywający często kolorowe napoje? Są często otyli, bywają obiektem drwin wśród innych. Czy miałaś/eś moment, że na filmie o nieudacznikach, osobach uzależnionych zobaczyłaś/eś siebie? Kilka razy zdarzyła mi się w życiu sytuacja, że ktoś powiedział do mnie „zostaw ten telefon”. Nie mam nic przeciwko prostej rozrywce, czasami musimy się zrelaksować i poklepać w Angry Birdsy albo inną durnotę, Jednak łatwo zostać niewolnikiem telefonu czy tabletu i stracić dla nich głowę.

Zdrowy dystans do wirtualnego świata

Internet pełen jest głupot. Staram się pisać tak, aby to, co czytasz miało większą wartość. Jestem entuzjastą gadżetów i nowych technologii. Staram się wybierać i prezentować Ci to, co najlepsze. Równocześnie pokazując, że świat się nie kończy na zarabianiu online i kupowaniu zbędnej elektroniki. Jak widać internet i smartfony mogą dać niezłą zabawę całej rodzinie. Jednak pamiętaj, aby przeznaczyć stosunkowo więcej czasu na dla swoich najbliższych, codzienne czynności oraz realizowanie życiowych celów.
A może przesadzam i w takim wirtualnym życiu nie ma nic złego. Jak uważasz?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

7 komentarzy do “Złodzieje Twojego czasu i refleksja”

  1. Internet, Social media i gry to uzależnienia podobne do nikotynowego, warto to kontrolować i nie spędzać tam więcej czasu niż do kilkunastu minut dziennie.

  2. Córka koleżanki ma taki problem (uzależnienie od social media). To straszne jak potrafi uzależniać i ogłupiać dziś internet, pomimo wspaniałych możliwości, jakie wydawało by się że nam daje.

  3. Deponowanie komórek w szkole u nauczyciela jest bardzo dobrym pomysłem, dzieci i młodzież nauczą Cię rozmawiać z sobą i budować relacje. Tak już robi się np. we Francji.

  4. Myślę że powinno się osobom poniżej 18 roku życia ograniczyć dostęp do internetu do 2 godzin dziennie. Potem rozłączenie i czas na odrabianie lekcji, aktywność fizyczną, itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *