Mieszkanie dla Młodych to program, z którego mogą skorzystać osoby (małżeństwa) do 35 roku życia. Przeznaczony dla tych, którzy planują zakup pierwszego mieszkania własnościowego.
14 maja 2013 projekt programu został przyjęty przez Radę Ministrów. W wyniku szeregu państwowych poprawek, został przyjęty przez Senat 17 października 2013 roku. 31 października podpisał go prezydent, a 23 listopada weszła w życie większość przepisów ustawy o pomocy państwa przy zakupie pierwszego mieszkania własnościowego.
Warunki przystąpienia do programu
Aby przystąpić do programu, należy spełnić kilka warunków. Wśród nich ogranicznikiem jest wiek. 35 lat to maksymalny wiek młodszego z małżonków. Na rynku pierwotnym można się starać o zakup lokalu mieszkalnego do powierzchni do 75 m kw. lub domu jednorodzinnego do 100 m kw. W przypadku wychowywania trojga dzieci wielkość mieszkania wzrasta do 85 m kw., powierzchnia domu zaś do 110 m kw. Wartość zaciągniętego kredytu powinna wynosić do najmniej 50 % wartości mieszkania, a zobowiązanie zaciągnięte ma być na co najmniej 15 lat. Warunkiem jest też to, że nie można być właścicielem innego mieszkania własnościowego. Dotyczy to także wydarzeń z przeszłości.
Dopłata do maksymalnie 50 metrów kwadratowych mieszkania
Wypełnione wnioski o wsparcie finansowe będzie można składać w ramach programu Mieszkanie dla Młodych do 30 września 2018 roku. Głównym założeniem programu jest dofinansowanie wkładu własnego osób starających się o wsparcie. Dodatkowo dla tych małżeństw (wiek do 36 lat młodszego małżonka), którzy w 2014 roku zdecydują się na budowę domu metodą gospodarczą, należeć się będzie częściowy zwrot VAT za materiały budowlane.
Rządowy program dopłat oferuje pomoc w określonych wysokościach wsparcia finansowego. Można starać się o dopłatę do 50 m kw. powierzchni mieszkania. 10 % dopłaty do wkładu własnego przysługuje osobom samotnym i bezdzietnym małżeństwom. 15 % dopłaty uzyskać mogą osoby i małżeństwa wychowujące co najmniej jedno dziecko. Dodatkowe 5 % przysługuje osobom, którym w ciągu 5 lat urodzi się trzecie dziecko, lub też zostanie przysposobione. Wysokość dopłaty ustala się w stosunku do średniego wskaźnika określonego dla danej lokalizacji mieszkania.
W których bankach uzyskasz kredyt z dopłatą
Kilka banków ma już w ofercie kredyt udzielany w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Więc nie jesteśmy skazani na jedną instytucję. Aktualnie kredyt z dopłatą oferują następujące banki:
– od 2 stycznia 2014 roku: Pekao S.A. oraz PKO BP
– od 3 lutego 2014 roku: Alior Bank
– od 10 lutego 2014 roku: SGB
– od 17 lutego 2014 roku: Getin Noble Bank
– od 26 lutego 2014 roku: BGŻ
– od 31 marca 2014 roku: BOŚ
– od 1 kwietnia 2014 roku: BPS
PS Biorąc pożyczkę na remont albo doposażenie mieszkania, proponujemy skorzystanie z naszego kalkulatora kredytu gotówkowego z porównaniem ofert w kilkunastu bankach.