inflacja waluta banknoty pieniądze

5 pomysłów jak chronić oszczędności przed rosnącą inflacją

Najnowszy odczyt stopy inflacji za listopad 2021 znów negatywnie zaskoczył część analityków. Jednak podczas zakupów odczuliśmy to już i nadal odczuwamy w portfelach. Ceny wzrosły w listopadzie o 7,7% r/r. Nasze pieniądze tracą na wartości w tempie najwyższym od 21 lat. Dodruk prowadzony przez NBP, nowe zasiłki rządowe i niekompetencja Rady Polityki Pieniężnej, zbierają teraz swoje żniwo. Większość Polaków, którzy posiadają wolne środki finansowe, zastanawia się, jak chronić oszczędności przed rosnącą inflacją?

Inflacja jako ukryty podatek

Jeżeli myślisz o przyszłości swojej i bliskich, to dobrze. Zapewne, oszczędzasz i odkładasz na nią pieniądze. Jednak nie zawsze zdajesz sobie sprawę z tego, jak szybko inflacja zmniejsza ich wartość.
Poniższy przykład pokazuje, ile Twoje pieniądze stracą na wartości w ciągu 10 lat. Zakładając, że średnia inflacja wyniesie 5% rocznie.

 • 10 000 zł będzie warte tyle, co dzisiejsze 5 847 zł.
 • 50 000 zł będzie warte tyle, co dzisiejsze 29 234 zł.
 • 100 000 zł będzie warte tyle, co dzisiejsze 58 468 zł.

  portfel karta debetowa kredytowa pieniądze
  flickr.com/pl

Ucieczka od lokat i rachunków oszczędnościowych

Wdziałem ostatnio reklamę banku, który chwali się lokatą oprocentowaną na 1% w skali toku. Po odjęciu inflacji w wysokości 7,7%, okazuje się, że realna stopa procentowa jest ujemna i wynosi -6,7%. Czyli nasze pieniądze tracą na wartości w szybkim tempie w produkcie inwestycyjnym, który powinien przechowywać ich wartość, dzięki naliczanym odsetkom. Nic dziwnego, że Polacy masowo uciekają od lokat i rachunków oszczędnościowych w bankach. Tylko w pierwszym półroczu 2021, wypłaciliśmy z lokat ponad 172 miliardy złotych. W obliczu silnie ujemnych realnych stóp procentowych ten trend może się pogłębiać.

Jak chronić oszczędności przed rosnącą inflacją?

Inwestycje to jedyny sensowny pomysł, na ochronę oszczędności przed rosnącą inflacją. Choć często wiążą się z ryzykiem straty części zainwestowanego kapitału. To jednak nie robiąc nic, sprawisz, że Twoje pieniądze stracą na wartości, co najmniej kilka procent rocznie. Wybór metody i aktywa, w które zainwestujesz, zależy od Twojego doświadczenia, wiedzy i strategii. Pamiętaj, aby myśleć długofalowo, nie w miesiącach, lecz w latach. Regularnie odkładać nadwyżki finansowe, które będą inwestowane. Wypracować własną strategię działania i trzymać się jej głównych założeń. Dostosować tylko szczegóły do zmian na rynkach. Sposobów pomnażania kapitału, jest wiele, dlatego podam tylko kilka popularnych i dość szeroko dostępnych.

Obligacje indeksowane inflacją

Tradycyjne obligacje skarbowe, podobnie jak lokaty bankowe przynoszą mniejszą stopę zwrotu, niż stopa inflacji. Więc ich posiadacze, realnie tracą. Jednak obligacje indeksowane inflacją mogą przechować wartość pieniędzy inwestorów. To bezpieczna i coraz bardziej popularna forma lokowania nadwyżek finansowych. Wadą tych papierów dłużnych jest wymagany okres inwestycji, który wynosi od 4 do 12 lat. Zależnie od danej serii obligacji. Sprzedaż ich wcześniej, wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Fundusze inwestycyjne

Spadek popularności funduszy inwestycyjnych wynika z ich konstrukcji. W czasie hossy na rynkach fundusze inwestycyjne np. akcji i mieszane przynoszą zdecydowanie wyższe stopy zwrotu, niż obligacje i lokaty. Jednak nie sprzedają zwykle aktywów, gdy rynek jest przewartościowany. Najczęściej trzymają akcje, gdy pojawia się bessa na rynku, tracąc większość wypracowanego wcześniej zysku. Niezależnie od tego czy zarobią, czy stracą, pobiorą od posiadaczy jednostek inwestycyjnych opłatę za zarządzanie. Choć trzeba przyznać, że wiele z nich w perspektywie kilkunastu – kilkudziesięciu lat, przynosi stopę zwrotu przewyższającą lokaty bankowe i obligacje skarbowe.

Nieruchomości

Popularność nieruchomości wynika z gigantycznej hossy na tym rynku. W ostatnich latach ceny mieszkań, domów i działek poszybowały do absurdalnych poziomów. Wielu inwestorów zaciągnęło kredyty na 20 – 30 lat, aby sfinansować zakup. W długim terminie czasowym nieruchomości zwykle potrafią ochronić kapitał przed inflacją. Jednak na każdym rynku po długoletniej hossie, przychodzi bessa. W przypadku Polski i większości krajów zachodu demografia sprawia, że liczba ludności zmniejsza się coraz szybciej. Większość miast wyludnia się i powiększa się ilość pustostanów. Osoby, które kupiły na górce cenowej, mocno się zadłużając i w niekorzystnych lokalizacjach, mogą mieć wiele problemów. Ze sprzedażą nieruchomości w przyszłości po godziwej cenie. Wzrostem wysokości miesięcznych rat kredytowych. Możliwym wprowadzeniem podatku katastralnego od drugiej i kolejnych nieruchomości. Dlatego inwestycja w nieruchomości na tak przegrzanym rynku, powinna być dobrze przemyślana i ograniczyć się do prawdziwych okazji cenowych.

gra na forex giełdzie
pixabay.com

Kryptowaluty

Tzw. wirtualny pieniądz, zyskał na popularności, głównie wśród młodszych inwestorów. Głównie za sprawą wzrostu ceny Bitcoina, pierwszej i najpopularniejszej kryptowaluty. Jest to rynek, nadal nie do końca uregulowany i chwilami niebezpieczny. Kusi wysokimi stopami zwrotu oraz niepokoi możliwością straty całego kapitału. Z powodu bankructwa giełdy krypto albo upadku określonego projektu, który może okazać się scamem. Rynek kryptowalutowy cechuje się większą zmiennością, niż giełdy akcji. Dlatego jeżeli zdecydujesz się zainwestować w „coiny”, pamiętaj, aby stanowiły nie więcej niż 10 – 30% całego portfela. W zależności od tego jak wysoki poziom ryzyka i zmienności aktywów akceptujesz.

Złoto i inne metale szlachetne

Rynki złota, srebra i pozostałych metali szlachetnych, warto rozpatrywać w perspektywie długoterminowej. W perspektywie kilkunastu i kilkudziesięciu lat wzrost wyceny tych aktywów pozwala zwykle wygrać z inflacją. Złoto pełni również formę zabezpieczenia portfela, na wypadek krachu na rynku i okresów paniki. Kiedy zwykle mocniej zyskuje w stosunku do większości walut światowych. Inwestorzy mają obecnie szeroki wybór produktów z tej branży, w których mogą ulokować część oszczędności. Monety kolekcjonerskie i bulionowe, sztabki, biżuterię i inne wyroby artystyczne.

Dywersyfikacja portfela

Wybór form inwestowania, które pozwolą ochronić oszczędności przed rosnącą inflacją, jest zależny od kilku czynników. Twojej wiedzy o wybranym rynku i aktywach. Doświadczeniem i strategię inwestycyjną, którą wybierzesz. Poziomem ryzyka i zmiennością cen, które akceptujesz. Najczęściej im wyższy potencjalny zysk, tym wyższe jest również ryzyko straty. Kluczem do sukcesu w inwestycjach jest dywersyfikacja. Posiadanie w portfelu, co najmniej 2-3 aktywów z różnych branż. Jak również pewnej ilości gotówki, którą można wykorzystać, gdy pojawią się okazje inwestycyjne.

 • Inwestorzy o niskiej skłonności do ryzyka, wybierają zwykle metale szlachetne i obligacje skarbowe. W przypadku większej kwoty przeznaczonej na inwestycje również nieruchomości, takie jak działki, mieszkania, domy.
 • Średni poziom ryzyka pozwala już umieścić w portfelu inwestycyjnym, także akcje spółek giełdowych, ETF-y. W połączeniu np. z obligacjami indeksowanymi inflacją, złotem, lub innymi aktywami.
 • Wysoki akceptowalny poziom ryzyka, daje możliwość umieszczenia w portfelu inwestycyjnym także kryptowalut i zwiększenie udziału akcji, funduszy ETF. Kosztem mniejszego udziału bezpieczniejszych aktywów finansowych.
5.00 avg. rating (95% score) - 1 vote

2 komentarze do “5 pomysłów jak chronić oszczędności przed rosnącą inflacją”

 1. Rządy tylko udają że chronią nasze oszczędności i wartość pieniądza. Stopy procentowe są podnoszone tylko symbolicznie, dla zmylenia ludzi. Tak naprawdę nadal drukują pieniądze i zadłużają nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *