Czy wiesz na czym polega Cash back? Do czego służy ta usługa? Wedle badań 3/4 społeczeństwa polskiego nie wie co to jest Cash back. Bardzo często mylone jest ono z pojęciem Money back, które oznacza zwrot ustalonej kwoty za zakupy, wyrażony w procentach. Na czym więc polega usługa Cash back i kto może z niej skorzystać?
Wypłata gotówki w kasie
Cash back nie jest niczym nowym. Nie został on po prostu tak popularny jak inne sposoby podjęcia gotówki. Jak więc możesz jej użyć? Wyobraź sobie, że w miejscu, w którym jesteś nie ma żadnego bankomatu a Ty pilnie potrzebujesz gotówki. U kierowcy autobusu nie zapłacisz kartą a automat do biletów może być nie wyposażony w terminal. Co wtedy zrobisz? Opcja pójścia na piechotę nie wchodzi w grę, bo na przykład spieszysz się na spotkanie i jesteś już spóźniony. Jedynym miejscem w okolicy jest osiedlowy sklepik. Co ma on wspólnego z Cash Back? Bardzo dużo. Właśnie w takich sklepach, lecz nie tylko, bo także na stacjach benzynowych a także na poczcie możesz skorzystać z usługi Cash back.
Gdzie pobierzesz pieniądze w sklepie?
Jak rozpoznasz sklep posiadające tę opcję? Na drzwiach lub w innym widocznym miejscu sklepu musi widnieć naklejka zawierająca znaczek VISA bądź logo MasterCard z dodatkowym opisem, że dana placówka obsługuję wypłatę gotówki w formie Cash Back. Po wejściu do takiego sklepu spotkasz się z kolejnym wymaganym warunkiem do skorzystania z tejże usługi. Musisz zrobić zakupy za dowolną kwotę. W przeciwnym razie nie będziesz mógł skorzystać z Cash back. Zanim zapłacisz za swoje zakupy koniecznie poinformuj sprzedawcę o tym, że chcesz wypłacić gotówkę za pomocą Cash back. Sama transakcja jest zbliżona do standardowego płacenia plastikiem: podajesz kartę, wbijasz pin z tą różnicą, że otrzymujesz gotówkę.
Problemy w usłudze gotówkowej
Limit wypłaty u operatora MasterCard to trzysta złotych. Identyczną znajdziemy w VISA lecz limit ten został podniesiony niedawno i w niektórych punktach dostępne może być nadal dwieście złotych. Należy pamiętać, że jest to limit jednorazowej wypłaty. Jedyną przeszkodą jaką możesz napotkać realizując Cash back w danym sklepie to niewystarczająca ilość gotówki w kasie. Jeśli będziesz chciał wypłacić trzysta złotych a w kasie punktu będzie tylko dwieście to masz dwa wyjścia: albo zrezygnować albo uznać kwotę dwustu złotych za wystarczającą.
Cash back ma ofercie większość banków
Sposób rozliczania Cash back przez banki to zazwyczaj wyszczególnienie jej jako transakcje bezgotówkowa na wyciągu. Biorąc pod uwagę, że korzystając z usługi wykonujesz dwie operację: płatność za zakupy i wypłatę gotówki, w historii konta znajdziesz dwie osobne transakcje. To wygodne przy kontroli wydatków. Wszystko jasne i uporządkowane.
Cash back jest przeważnie darmowy a oferuje go szereg banków między innymi : Credit Agricole, Alior Bank, Citi Handlowy, Bank Pocztowy, mBank, BPH, BZ WBK, BGŻ, ING, Millennium, PKO BP, Pekao SA.
Ten ostatni czyli Pekao SA pobiera opłatę za usługę Cash back w wysokości 0,99 złotych. Równą złotówkę prowizji pobiera PKO SA, lecz w regulaminie posiada szereg zwolnień z tejże opłaty. Z Cash back nie skorzystasz jeśli jesteś klientem jednego z następujących banków: Raiffeisen Polbank, BOŚ Bank, Getin Bank, Idea Bank, BIZ Bank, Deutsche Bank, Toyota Bank.
Zachęcam do wypróbowania innowacyjnej usługi. W razie wątpliwości i pytań zapraszam do komentowania.