Wielu użytkowników kart płatniczych ma problem z precyzyjnym wskazaniem, czym różni się karta kredytowa od debetowej. Na co dzień obie nazwy bywają używane zamiennie, najczęściej błędnie. Bez rozróżnienia co tak naprawdę oznaczają. Często nie wiemy też, kiedy bardziej opłaca się użyć karty kredytowej, a kiedy lepiej skorzystać z popularniejszej „debetówki”. Obydwie są przecież kartami płatniczymi, wydawanymi klientom banków.
Karty debetowe a kredytowe to nie to samo
Postaram się przedstawić podstawowe podobieństwa pomiędzy, tymi dwoma rodzajami „plastikowych pieniędzy”. Wskażę też różnice między kartami debetowym i kredytowymi.
Cech wspólnych wbrew pozorom jest dużo więcej niż nam się wydaje. Podpowiedzi ułatwią korzystanie z kart, na co dzień, i pomogą ograniczyć koszty ich posiadania. Wynikające zwykle z niewiedzy użytkowników.
Karty kredytowe
Karta kredytowa umożliwia korzystanie z środków, nie tylko dostępnych (pośrednio) na koncie, ale także do wysokości, określonego przez bank limitu kredytowego. Bank określa zarówno termin spłaty zadłużenia, jak i możliwe odsetki. Klient na spłatę zadłużenia ma zwykle do 30 albo nawet 61 dni. Wiele banków pozwala użytkownikom kart kredytowych na tzw. „okres bezodsetkowy” (ang. grace period); czyli czas, przez który odsetki nie zostaną naliczone. Po przekroczeniu tego terminu zaciągnięty kredyt staje się „oprocentowany”.
W przeciwieństwie do debetowej, karta kredytowa nie musi być powiązana z rachunkiem osobistym (ROR-em), i zwykle nie jest. Zadłużamy się więc w „ciężar karty”. Aby otrzymać kartę kredytową musimy spełnić, najczęściej dodatkowe warunki. Zwykle są to co miesięczne wpływy na konto w określonej (minimalnej) wysokości.
Karty debetowe
Karta debetowa pozwala na korzystanie tylko ze środków zgromadzonych na koncie. Na wniosek klienta bank może jednak przydzielić limit odnawialny, funkcjonujący podobnie do kredytu. Karta umożliwia oczywiście płatności w punktach usługowo-handlowych, wypłaty gotówki w bankomatach oraz wpłaty w wpłatomatach.
Karta debetowa w większości banków zostaje wydana automatycznie, po założeniu konta. Bez konieczności spełniania dodatkowych wymogów.
Banki często zwalniają z miesięcznej opłaty za kartę osoby, które regularnie z niej korzystają do typowych płatności. Czyli np. dokonują transakcji bezgotówkowych (w trakcie miesięcznego okresu rozliczeniowego) na minimalną, sumę podaną przez bank, która powoduje zwolnienie z opłaty.
Kiedy użyć karty debetowej a kiedy kredytowej ?
Do kart płatniczych zaliczamy obydwa rodzaje kart. Do wypłat gotówki z bankomatów lepiej używać „debetówki”, gdyż wykonanie tej operacji kartą kredytowa wiążę się zwykle z wysoką prowizją. Zaś odsetki mogą być naliczane od momentu pobrania gotówki.
Podczas płatności kartą w punktach handlowo-usługowych, warto z kolei używać karty kredytowej, jeżeli taką posiadasz, i z „żelazną konsekwencją” spłacasz zadłużenie powstałe na karcie w terminie (unikając naliczania odsetek). Jeżeli masz problemy z terminową spłatą zadłużenia, polecam pozostanie przy podstawowej karcie debetowej, która w dłuższym terminie może oznaczać niższe koszty.
Dla mnie podstawowa różnica to koszty. Debetowe są tańsze w użytkowaniu na co dzień.
Myślę że jak większość z nas używam tylko debetówki, gdyż do kredytowych nie mam zaufania.
Używam karty kredytowej ale staram się nie korzystać z kredytu dostępnego w ten sposób. Moja znajoma ma przez to rosnące długi do spłaty.
Mam kartę kredytową i jest nieoceniona ale trzeba umieć z niej korzystać z żelazną dyscypliną, której większości ludzi brakuje.
Karty kredytowe wielu ludzi wpędziły już w długi. Debetówki są na dłuższą metę tańszym i bezpieczniejszym wyborem.