wzrost oszczędności pieniądze

Czy warto oszczędzać w banku?

Cześć ludzi uważa obecnie ze nie warto jest oszczędzać w bankach. Jako powody podają niskie oprocentowanie produktów lokacyjnych i depozytowych. Zwłaszcza, jeżeli przypomnimy sobie wysokość odsetek jakie banki płaciły swoim klientom jeszcze kilka lat temu. W dzisiejszym wpisie na blogu przyjrzę się tej hipotezie i odpowiem na pytanie „czy warto jest w obecnych czasach oszczędzać na bankowych rachunkach oszczędnościowych i lokatach?” Oczywiście są też inne formy lokowania środków finansowych, ale dziś skupię się na tych bankowych produktach, które są całkowicie bezpieczne i powszechnie dostępne.

Oszczędzając unikasz zaciągania kredytów

Oszczędzając systematycznie choćby 100 – 200 zł miesięcznie, po 12 miesiącach zyskujesz kwotę 1200 – 1400 zł na nieprzewidziane wydatki. Wyobrazić sobie teraz sytuacje w której tracisz prace albo inne źródło dochodu. Może to być również awaria lodówki lub pralki po okresie gwarancji, ewentualnie zepsucie się samochodu. Bez oszczędności zostaniesz praktycznie bez środków do życia i nie mogąc kupić nowego modelu urządzenia albo części do auta. Cześć osób które nie myślą logicznie odpowie ze przecież może dostać kredyt w banku albo chwilówkę w instytucji pozabankowej. Zwróć jednak uwagę na fakt, iż przy takiej pożyczce gotówkowej zapłacisz wysokie odsetki.

Fot: freeimages.com
Fot: freeimages.com

Odkładaj nawet drobne kwoty

To właśnie z odkładania niedużych kwot z biegiem czasu powstają duże sumy, które zauważysz w swoim portfelu i budżecie domowym. Widząc jak kwotą oszczędności rośnie na Twoim koncie oszczędnościowym możesz spać spokojnie i nie martwic się o to ze przy nagłym zdarzeniu losowym zabraknie Ci środków do życia albo przynajmniej pieniędzy na niezbędne naprawy. Opisując Bank Millennium opinie klientów, które znalazłem w sieci, potwierdzały prawidłowe poglądy na oszczędzanie. Oprocentowanie depozytów chroni przed inflacją. Spadek wartości pieniądza, sprawia ze systematycznie spada wartość naszych oszczędności. Oczywiście tylko, jeżeli nie dokładamy systematycznie nowych środków. Tymczasem oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych pozwala nam pokryć spadek wartości pieniądza. Wysokość stop procentowych w Polsce do tej pory pozwalała pokonać inflacje pod względem stopy zwrotu wartości naliczonych odsetek.

Podatek Belki i bezpieczeństwo środków

oszczędzanie pieniedzy
pixabay.com/pl

Cześć naliczonych odsetek zostanie pobrana jako podatek od zysków z lokat, czyli podatek Belki. Argument ten jest wykorzystywany przez przeciwników oszczędzania. Jednak nie jest to logiczny powód i ten argument dość łatwo obalić. Ponieważ nawet po odliczeniu 19% stawki podatku od zysku z depozytów bankowych, obecnie naliczone odsetki netto, z łatwością, przebijają wartością stopę inflacji.
Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo środków lokowanych w banku. Wszystkie Twoje depozyty na kontach osobistym, oszczędnościowym i lokatach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). W przypadku mało prawdopodobnego bankructwa banku, odzyskasz całość środków do równowartości 100 tys. euro. Jeżeli lokujesz większą kwotę to polecam rozłożyć ją na kilka banków, aby w jednym z nich ulokować maksymalnie sto tysięcy złotych.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *