Część klientów banków nawet nie wie o istnieniu możliwości, która pozwala szybciej transferować pieniądze pomiędzy kontami. Mam na myśli przelewy ekspresowe, nazywane również natychmiastowymi. Są zazwyczaj płatne w porównaniu do darmowych przelewów Elixir zlecanych przez klientów.
Jednak mają pewne zalety. Mogą się przydać osobom, które chcą szybko przelać pieniądze. Zdarza się, że są to sytuacje niezbędne, typu szybki przelew do kontrahenta, albo zapłata za towar lub usługę. Z poniższego artykułu dowiesz się jak długo idzie przelew ekspresowy na rachunek bankowy odbiorcy. Poznasz zalety i wady tego typu operacji.
Czas wykonania przelewu natychmiastowego
Przelewy ekspresowe są profesjonalnie określane w terminologii bankowej, jako Express Elixir. W przeciwieństwie do zwykłych przelewów, określanych jako Elixir są realizowane prawie natychmiastowo. Te drugie najczęściej są księgowane tylko w dni robocze. Większość banków ma 3 sesje przychodzące oraz wychodzące. Przykładowo zwykły przelew wysłany w piątek po południu, zostanie zaksięgowany na koncie odbiorcy najczęściej dopiero w poniedziałek. Tymczasem przelew ekspresowy jest najczęściej księgowany w czasie kilkunastu minut. Czasami do godziny, również w weekendy i święta. Choć oczywiście z powodu błędów w systemie lub innych zdarzeń występują też większe opóźnienia.
Express Elixir w Polsce
Na krajowym rynku przelewy natychmiastowe oferuje już większość banków. Zaś same błyskawiczne rozliczenia międzybankowe zyskują coraz mocniej na popularności. Transakcje takie mogą być wykonywane tylko w złotówkach, zarówno przez osoby fizyczne jak i firmy. Istnieje też druga ich wersja. Mam na myśli przelewy typu BlueCash, które mogą być księgowane w czasie nawet poniżej 15 minut. Więc dorównują szybkością przelewom wewnątrz-bankowym w ramach tej samej instytucji. Popularniejsza jest oczywiście zwykła bankowa wersja przelewów typu Express Elixir.
Obecnie przelewy natychmiastowe są jednymi z najbezpieczniejszych w Polsce. Ze względu na to, że każdą taką operację nadzoruje Krajowa Izba Rozliczeniowa. Pieniądze są przesyłane bezpośrednio pomiędzy bankami uczestniczącymi w transakcji. W zwykłych przelewach ekspresowych nie biorą udziału żadne firmy pośredniczące. Odpada, więc kolejne, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu ogniwo.
Ograniczenia dotyczące przelewów ekspresowych
Banki z czasem wprowadziły ograniczenia dla przelewów natychmiastowych.
- Niektóre z nich jak mBank umożliwiają przesłanie jednorazowo maksymalnie kwoty 5000zł. Maksymalny limit pojedynczej operacji według wytycznych KIR nie może przekraczać 100 tys. zł.
- Innym spotykanym czasami ograniczeniem jest maksymalna liczba przelewów możliwych do wykonania w ciągu jednego dnia.
Przelewy ekspresowe nie biorą udziału w sesjach systemem Elixir. Są księgowane na bieżąco, więc zleceniodawca otrzymuje (w przypadku poprawnie wprowadzonych danych) od razu informację o tym, że przelew został zrealizowany.
Koszty przelewów natychmiastowych
To, że zwykłe przelewy internetowe są darmowe, stało się już ogólnie przyjętym standardem. W przypadku przelewów ekspresowych są najczęściej pobierane opłaty. Nie są bardzo duże, gdyż zwykle ich koszt wynosi około 5 złotych. Jest to marża narzucona przez banki, gdyś Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) nie pobiera opłat z tego tytułu.
Możliwość skorzystania z przelewu natychmiastowego oferuje obecnie 20 banków. Podstawowy warunek wykonania przelewu natychmiastowego to przynależność banku nadawcy i banku odbiorcy do systemu Express Elixir. Ceny skorzystania z usługi Express Elixir mogą się różnić – w zależności od banku koszt ten może wynosić od kilku do kilkunastu złotych.
Nie wiedziałam, że przelewy ekspresowe posiadają takie limity przesyłanych kwot. Choć przyznam że nadrabiają tym jak długo, czyli błyskawicznie są przesyłane pieniądze.