efektywność pracy czas zegar stoper

5 sposobów na poprawienie Twojej efektywności

Żyjemy coraz szybciej i w związku z tym mamy coraz mniej czasu. W pracy i życiu osobistym spotykamy się z coraz większym natłokiem obowiązków. Zaś goniące terminy nie pozwalają nam myśleć o dłuższej chwili wytchnienia. Wszystko to powoduje spadek naszej efektywności. Czujemy się zmęczeni i przepracowaniu. W dłuższej perspektywie czasu taka sytuacja może doprowadzić do wypalenia zawodowego. Są jednak sposoby aby temu przeciwdziałać. Pokonać zmęczenie i skutecznie pobudzić mózg do wydajnego działania. Czyli mówiąc wprost poprawić efektywność wykonywanej pracy.

Pamiętaj o robieniu przerw

jak efektywnie zarządzać czasem
flickr.com

Jeżeli tylko masz taką możliwość zadbaj o zrobienie przerwy. Może to być nawet kilkuminutowe wyjście na świeże powietrze albo oderwanie się na taki czas od mozolnie wykonywanej czynności. Dotlenienie organizmu poprawi wydajność Twojego mózgu, który decyduje przecież o wszystkim, co robisz. Jeżeli nie możesz w czasie pracy opuszczać pomieszczenia albo swojego stanowiska są również inne sposoby. Warto przykładowo, co godzinę kilka minut poświęcić na rozmowę ze współpracownikami. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na Cienie. Właściwa i swobodna rozmowa poprawi atmosferę w pracy, samopoczucie i poskutkuje lepszą integracją zespołu.

Zadbaj o komfort pracy

Wiem, że wykonując prace najemne często mamy ograniczony wpływ na to, w jakich warunkach je wykonujemy. Jednak na pewien bardzo ważny aspekt ma wpływ każdy z nas. Mianowicie na porządek na stanowisku pracy. Uwierz mi że bałagan prędzej czy później spowoduje że w miejscu pracy zaczniesz odczuwać dyskomfort. Uporządkowanie przestrzeni, w której pracujesz zajmuje często zaledwie kilka albo kilkanaście minut. Zaś Tobie da możliwość pracy w lepszych warunkach, przez co najmniej kilka godzin. Przestaniesz odczuwać irytację, gdy przedmioty, po które sięgasz będą leżeć na swoich miejscach. Przestaniesz tracić czas i nerwy na ich poszukiwanie, które rozprasza Twoją uwagę i pogarsza koncentrację.
Stanowisko, na którym pracujesz oraz jego organizacja wiele o Tobie mówi przełożonym albo kontrahentom. Świadczy o Tobie, oraz pozwala przypuszczać, że współpraca nie będzie przebiegać chaotycznie. Na biurku możesz postawić zdjęcie partnerki albo całej rodziny z dziećmi. W pomieszczeniu postawić ulubioną roślinę albo swój kubek. Czyniąc miejsce pracy bardziej przyjaznym.

Uzupełniaj paliwo

Można powiedzieć, że nasze organizmy do prawidłowego funkcjonowania potrzebują paliwa. Są nimi trzy podstawowe składniki odżywcze i budulcowe, czyli białka, tłuszcze i cukry. Oczywiście w odpowiednich proporcjach i ilościach. Nie można zapominać o wodzie oraz diecie bogatej w nie przetworzone owoce i warzywa. Dostarczając zarówno witamin jak również składników mineralnych sprawisz, że Twój organizm będzie funkcjonował z pełną wydajnością. Obowiązkowo jedz śniadania zawierające złożone węglowodany. Dostaniesz gigantyczny zastrzyk energii, którego efekt w przeciwieństwie do prostych węglowodanów utrzyma się o wiele dłużej. Również przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny wynosić więcej niż 3 do 4 godzin. Zarówno dla Twojego zdrowia, jak też wydajności lepsze jest spożywanie 5 – 6 lekkich posiłków dziennie zamiast 3 – 4 dużych i ciężkich. Pamiętaj, że warzywa nie przetworzone są o wiele zdrowsze i bardziej wartościowe od, tych przetworzonych w przetworach. Podobnie soki owocowe (zwykle dosładzane) oraz zmielone owoce nie dostarczą Ci tak wartościowych składników jak te spożywane w całości, które zawierają więcej błonnika i substancji odżywczych.

Regeneracja organizmu
efektywność pracy czas zegar stoper
freegimages.com

Zarówno praca fizyczna jak i umysłowa wymagają od nas regeneracji. Organizm musi mieć czas na powrót do odpowiedniego stanu po każdym wysiłku. Dlatego tak istotna jest choćby minimalna liczba godzin snu w ciągu doby. Wynosząca w zależności od organizmu ok. 8 do 10 godzin. Przy czym nie powinien to być zbyt krótki i przerywany czas snu. Ważna jest jego jakość. W praktyce zwróć uwagę na brak przerw, cisze i jak najmniejsza ilość światła w pomieszczeniu. Tylko w pełni wypoczęty będziesz w stanie uzyskać maksymalną wydajność podczas pracy i wykonywania różnych obowiązków.

Planuj i wyznaczaj cele

Brak planowania i wyznaczania sobie celów a następnie ich realizacji oznacza życie w chaosie. Wiem, że jesteśmy tylko ludźmi i nie każdy z nas jest w stanie zrealizować wszystkie wyznaczone cele. Jednak bez takich działań narażasz się na ślepy los. O wielu sprawach po prostu zapomnisz. Stracisz też dość dużo czasu na wykonywanie rzeczy przypadkowych. Takich, które nie przybliżają Cię do realizacji wyznaczonego celu.
Dlatego tak istotne jest planowanie, zarówno w pracy, jak i codziennych obowiązków.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

5 komentarzy do “5 sposobów na poprawienie Twojej efektywności”

  1. Sprzedałem telewizor i usunąłem Facebooka. Ilość mojego wolnego czasu skoczyła o jakieś 60%. Teraz mam czas na wszystko co chcę.

  2. Polecam zrezygnować całkowicie z facebooka i innych social media. Nagle można zyskać mnóstwo czasu dodatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *